"Веома брзо се могло приметити да се овај пуч одвија дилетантски и чак стекне утисак да је он диригован како би се на крају могла увести председничка диктатура, и Ердоган преузео комплетну моћ са унапред припремљеним листама. Без да желим да поредим, али такве механизме смо на драматичан начин имали у историји и на другим местима - на пример паљење Рајхстага", рекао је Штрахе у интервјуу бечком дневнику "Пресе".
Штрахе је подсетио да је и после паљења Рајхстага последица била преузимање потпуне моћи.
На питање да ли је, пошто је сада готово извесно да нема приступања Турске ЕУ, у потпуности уклоњена опасност од референдума о иступању Аустрије из Уније, Штрахе је подвукао да ФПО није никада била странка која се залагала за излазак из Уније.
"Ми смо еврокритичка снага и имамо неке црвене линије - ако ЕУ буде постала централистичка савезна држава или Турска приступи, онда је неопходан референдум", објаснио је он.
Коментаришући извештаје страних медија који пореде кандидата ФПО на председничким изборима
Норберта Хофера са аутократима као што су Ердоган, Доналд Трамп и Виктор Орбан, Штрахе је нагласио да то није тако и да се данас све, што није лево оријентисано, приказује као аутократско.
Када је реч о Трампу он је казао да не жели да се меша у унутрашње ствари САД, али да постоје ствари које он најављује, а које подржава, али исто тако и неке ствари због којих се "хвата за главу".
"На пример постоје изјаве да не жели даље заоштравање са Русијом, и то је нешто што је разумно", подвукао је он додајући да Американци сами морају да се одлуче ко ће бити на челу њихове државе.
Извор: РТС