Јапански министар спољних послова Фумио Кишида рекао је да се билатерални односи између две земље значајно погоршавају:
- Не можемо да допустимо и прихватимо било какве активности кинеских бродова у близини острва Сенкаку, јер то подстиче тензије у региону - нагласио је он.
Кинески амбасадор у Јапану, Ченг Јонгхуа, истакао је да су спорна острва део кинеске територије, али да би спор требало решити мирним путем:
- Нормално је да наши бродови имају активности у тим водама. Ипак, обе земље морају да раде на побољшању односа како не би дошло до ескалације сукоба - казао је Ченг.
Билатерални односи били су угрожени и у јуну, када су бродови кинеске морнарице први пут упловили у спорне територијалне воде. Овај последњи инцидент, међутим, догађа се у тренутку када су односи у Азији додатно затегнути, пошто је Стални арбитражни суд у Хагу прошлог месеца донео одлуку да Кина не полаже историјско право на острва у Јужном кинеском мору и да је прекршила суверена права Филипина у ексклузивној економској зони те земље. Но, најмногољуднија држава не признаје пресуду, пошто не прихвата ниједан начин решавања спора који намеће трећа страна.
Напад на министарку одбране
Односи Кине и Јапана додатно су заоштрени прошле недеље када је Пекинг оптужио новоименовану јапанску министарку одбране, Томи Инаду, да покушава да "обрне" историју, одбивши да каже јесу ли Јапанци током Другог светског рата масакрирали цивиле у Кини. Иначе, Инада се залаже за милитаризацију Јапана, јачање безбедносних снага и промену пацифистичког устава из 1945, који су Јапану наметнуле САД.
Војни Хангари
Да Кина јача своје одбрамбене снаге, показују сателитски снимци Спретли острва у Јужном кинеском мору, на којима гради хангаре за борбене авионе и писте. Овај потез Пекинга подигао је будност Вијетнама и Филипина, али и САД, чији бродови патролирају овим водама. Извор: Вечерње Новости