Лавров је Штајнмајерове захтеве глатко одбио и подсетио на досадашње руске иницијативе: четири коридора којим цивилно становништво може да напусти град и прекид ватре од три сата дневно, пише „Дојче веле”.
У некада милионском граду Алепу одвија се хуманитарна катастрофа од избијања жестоких борби између побуњеника који контролишу веће делове града и Асадових трупа подржаних руским авионима.
Портпарол Владе у Берлину Штефен Зајберт је назвао тросатни прекид ватре недовољним и „циничним”.
„Хлеб уместо оружја - па ко то не би пожелео”, пише о томе берлински „Тагесцајтунг”.
Лист се осврће на предлог Штајнмајера да се град снабдева из ваздуха.
„Предлог о ваздушном мосту је од почетка празна прича. Јер снабдевање одозго изискује дозволу владе Башара ал Асада”, наводи се у тексту.
„Дамаск, међутим, користи глад као оружје. Стога је претпоставка да би пристали на снабдевање Алепа с друге стране реалности. Штајнмајер је још могао да се нада једино томе да ће Русија притиснути свог савезника Асада да прихвати ваздушни мост. Вероватноћа је ионако била један према 99. Сада је она практично на нули, јер су разговори у Јекатеринбургу пропали”, пише „Тагесцајтунг”.
„Тагешспигел” о истој теми пише да „Штајнмајер просјачи како би измолио ваздушни мост за снабдевање изгладнелог становништва, а Русија нуди тросатне прекиде ватре као да у том кратком периоду помоћ може стићи до Алепа. Све више од тога Лавров одбија”.
Амерички председник Барак Обама је својевремено претио сиријском диктатору Башару ал Асаду да би нова употреба бојних отрова значила прелазак црвене линије, а онда ништа, баш ништа није урадио када је Асад поново користио хемијско оружје.
„Од тада Обамин такмац из Москве добро зна да руска авијација у Сирији може да бомбардује шта год хоће - и ником ништа”, наводи „Тагешспигел”.
„Ноје оснабрикер цајтунг” пропале разговоре немачког и руског министра назива „смртном пресудом за нове недужне жртве у паклу Алепа”.
„Дипломатија се по ко зна који пут показује као неспособна за окончавање погибије у Сирији. То, нажалост, једнако важи и за конфликт у источној Украјини где упркос бројним преговорима оружје и даље не мирује”, наводи „Ноје оснабрикер цајтунг”.
Другачије о дипломатским напорима пише „Франкфуртер рундшау”.
„Упркос танким резултатима, Штајнмајер није потпуно узалудно ишао у Јекатеринбург. Најпре, нит према Москви није потпуно прекинута, а послат је и сигнал Русији да је озбиљно схваћена. Осим тога, Штајнамјер је понудио Москви шансу да попусти. Пре посете је Штајнмајер имао једно не, а могао је добити и једно да”.
Недавно је управо Штајнмајер оценио да НАТО прегруписањем трупа ка руској граници „звецка сабљом”, због чега су га многи у Немачкој критиковали.
„Швебише цајтунг” наводи да ако је неко у немачкој Влади посебно добронамеран према Русији, онда је то Франк-Валтер Штајнмајер.
„Тим више чуди хладноћа с којом је руски министар спољних послова Сергеј Лавров у понедељак одбацио напоре свог немачког колеге за попуштање ситуације на Криму и отварање хуманитарних коридора за сиријски Алепо. Али Штајнмајер ће издржати тај хладни туш”, наводи „Швебише цајтунг”.
Извор: Танјуг