Кинеска флота је јуче допловила веома близу територије у Источном кинеском мору коју контролише Јапан.
У флоти се налазило око 230 пловила, а већину су чинили речни бродови.
Међутим, како је саопштено из Јапана, међу њима се налазило шест бродова кинеске обалске страже, а три од њих су можда била наоружана.
Бродови су допловили близу острва Сенкаку, који су предмет дугогодишњег спора између Јапана и Кине.
Јапан је саопштио да је послао своју обласку стражу да испрати кинеске бродове.
Због инцидента су реаговали јапански званичници из министарства спољних послова који су протестовали код кинеског амбасадора у Токију.
Кинески званичници се нису огласили поводом инцидента.
Острва Сенкаку, како их зову Јапанци, односно Диаоју како их зову Кинези, под контролом су Јапана, али и Кина тврди да има права на њих.
Острва су ненасељена, али након што је 1968. откривено да се испод мора у њиховој близини налазе потенцијално велика налазишта нафте Кина је почела да оспорава суверенитет Јапана над острвима.
Кинески бомбардери у "борбеним патролама" око спорних острва
Кинеско ратно ваздухопловство послало је бомбардере и борбене авионе у "борбене патроле" у близини острва у Јужном кинеском мору око којих постоје спорови са суседним државама, пренео је данас Ројтерс.
Виши пуковник Ратног ваздухопловства Народне ослободилачке војске Шен Јинке овај потез назвао делом напора за нормализацију оваквих вежби и одговарања на безбедносне претње, преноси Ројтерс наводе кинеске агенције Синхуа.
Вежбе се одржавају у време повишених напетости у спорним водама након пресуде арбитражног суда у Хагу по којој Кина нема историјска права на Јужно кинеско море.
Јинке је навео да је послато неколико бомбардера Х-6 и борбених авиона Су-30 који врше контролу подручја око групе острва Спратли и спруда Скарборо и да су у патроле укључене и летелице за извиђање и допуну горива. Извор: Танјуг/Би-Би-Си