Најновије

"ЕУ је слаба и не може да се бави Балканом!"

Политичке елите на Балкану понекад недовољно пажљиво бирају речи, чиме подижу тензије, док је Европа превише слаба и нема снаге да се бави регионом.

ЕУ (Фото: ЈуТјуб)

То оцењује директор Центра за студије југоистоцне Европе на Универзитету у Грацу Флоријан Бибер.
Бибер у изјави Тањугу указује да грађани земаља у региону међусобно много више комуницирају него у било ком тренутку после рата деведесетих, али су политички односи истовремено све гори.
- То је парадокс, који, мислим, доказује да су тензије у региону више политичка прича, да иду у корист разним политичким актерима. Политичке елите у свим земљама користе, не стално, али у епизодама, предрасуде у своју корист - наводи Бибер и додаје да се то види сваке године уочи обележавања Олује, те у Босни и Херцеговини уочи референдума у Српској. 
Каже да, упркос неким ратнохушкачким изјавама, не види претњу ратом или ширим сукобом у региону, јер не постоје средства, расположење, нити околности за то, али напомиње да може доћи до ситуације у којој ће "температура" толико порасти да би после било тешко вратити се назад. 
- Ако Додик (председник РС Милорад) у Српској обећава пуну независност од БиХ, у неком тренутку он неће моћи назад и то може да доведе до опасне ситуације у којој нико не жели рат, али све води до рата - каже Бибер. 
То је метафора, подсећа, коју је користио и британски историчар Кристофер Кларк, како је Европа кренула у рат 1914. године - нико није баш хтео рат, али је сама динамика догађа водила у том правцу. 
Наводећи да не говори да постоји опасност од такве врсте рата на Балкану, Бибер истиче да постоје политичке елите које недовољно пажљиво бирају речи, док је Европа превише слаба и нема снаге да се бави проблемима на Балкану, а уједно и у границама ЕУ расте национализам. 
Балкану не прети рат у смислу отвореног сукоба, али су тензије могуће, наводи Бибер. 
- Ако смо неку лекцију научили из Брегзита то је да чињеница да не желимо одређени резултат неког процеса не значи да се то не може догодити једном кад тај процес покренемо - наглашава. 
Наводећи да има очекивања да Европа нешто уради како би смирила ситуацију и да никоме не одговарају тензије на континенту, Бибер каже да је и ЕУ заузета решавањем проблема сопственог опстанка. 
- Ако причате са званичницима ЕУ о Балкану, они ће рећи - то није наш приоритет, немамо времена, имамо суштинске проблеме, да ли ће ЕУ преживети кризу. Пустите нас на миру са Балканом. То је одговор који ћете добити - наводи Бибер, а подсећа и да смо у времену у којем постоји могућност да Доналд Трамп буде председник САД, а десничари председници или премијери у земљама ЕУ. 
Додаје да ће Европа морати да се укључи уколико дође до већих тензија у региону. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА