Аналитичари агенције ИХС наводе да је територија под контролом ИД смањена за 28 одсто у односу на свој "врхунац" из јануара 2015. године.
У првих девет месеци ове године, територија под контролом џихадиста је смањена са 78.000 на 65.500 квадратних километара, што је једнако површини Шри Ланке, наводе аналитичари, упозоравајући ипак да је губитак територије ИС успорио у три месеца закључно са септембром.
ИД је од јула до сада изгубила тек 2.800 квадратних километара, показују подаци ИХС.
Та агенција наводи како се чини да је до успорења губитка територије ИС дошло у време кад Русија смањује бројност ваздушних удара на мете ИС.
- Руски председник Путин је прошлог септембра рекао да је мисија Русије да се бори против међународног тероризма и посебно ИС-а. Међутим, наши подаци показују да је приоритет Русије да пружи војну подршку влади председника Сирије Башара Асада како би се сиријски рат трансформисао из сукоба више страна у бинари сукоб између сиријског режима и ИД - рекао је аналитичар за Русију Алекс Кокчаров.
Губици које је забележила ИД су ипак значајни, указују стручњаци.
Та терористичка организација је морала да се повуче десет километара од турске границе, док су ирачке снаге освојиле ваздушну базу Кајарах, кључну стратешку локацију 60 км јужно од упоришта ИД Мосула.
Исламска држава је такође у августу изгубила контролу над сиријским градом Манбиџом и околним путевима, који су повезивали турску границу са незваничном престоницом ИС Раком. Тај град су преузели курдски и арапски борци, уз подршку САД.
- Територијални губици ИД од јула су релативно скромни, али су стратешки важни. Губитак директног саобраћајног приступа прекограничним рутама за кријумчарење из Турске значајно ограничава способност ИС да регрутује нове борце из иностранства, док ирачка влада спрема офанзиву на Мосул - рекао је виши аналитичар ИХС Коламб Стрек.
Уколико дуго очекивана офанзива на Мосул, која би требало да почне крајем месеца, буде успешна, то ће бити велики ударац за џихадисте, наводи ББЦ.
Други по величини ирачки град Мосул, који је под контролом ИС од 2014, сматра се последњим упориштем ИД у Ираку, а власти у Багдаду наводе да би његово освајање значило крај за џихадисте у тој земљи. Извор: Танјуг