- Задржавање застарелих међународних налога за хапшење из 2004. од стране Србије, која је у дијалогу, под посредовањем ЕУ, са Косовом је потпуно неприхватљиво - поручила је она у саопштењу.
Према њеним речима, тешко је разумети зашто је Француска, као земља која је међу првима признала независност Косова, ухапсила Харадинаја.
Потпредседница Европског парламента апеловала је на шефицу европске дипломатије Федерику Могерини, као и на владе свих земаља чланица ЕУ, посебно оне које су признале Косово, да јасно ставе до знања Србији да задржавање застарелих налога за хапшење, као што је овај, морају бити повучени.
Луначек је подсетила да је Хашки трибунал два пута ослободио Харадинаја одговорности за злочине.
Премијер Вучић изјавио је на конференцији за медије да ће Србија тражити његово изручење, као и да тужилаштво има бројне доказе против њега за злочине почињене на Косову и Метохији.
Осим тога, Вучић је на питање новинара да ли постоје притисци да се Харадинај ослободи рекао да на њега и на Србију нико не може да врши притиске.
Француска полиција је на основу међународног налога за хапшење који је издала Србија у среду увече ухапсила председника Алијансе за будућност Косова Харадинаја на аеродрому Базел-Милуз-Фрибург.
Његово хапшење је за РТК потврдила породица Харадинај, док су, како јављају приштински медији, власти Француске о његовом притварању обавестиле власти у Приштини.
Потерницу за хапшење Харадинаја Србија је издала 2006. године због сумње да је починио ратне злочине.
Харадинај је 2015. године био ухапшен на аеродрому у Љубљани, у Словенији, али је после неколико дана био ослобођен. Извор: Танјуг