Државе које подржавају Србију на седници Савета безбедности УН, то су потпуно отворено говориле, а они који подржавају независност Приштине, у завијеној форми су говорили о томе, рекао је Николић.
- Било је јасно, државе које нас подржавају потпуно су то отворено говориле, руски амбасадор говорио је скоро 20 минута - напоменуо је Николић и додао да је на седници "било веома тешко", али и да свака та седница Савета безбедности покаже како се понашају друге државе.
Он је приметио да "веома мекшу" реторику према Србији имају представници неких држава које су признале независност КиМ.
- Свесни да смо много тога учинили, али и да државе као што су САД, Велика Британија и даље чврсто држе став - рекао је Николић.
Он је додао да они који подржавају независност Приштине, "наравно да не могу да подрже наступ представнице Приштине Вљоре Читаку, која је рекла да је за њих Харадинај поштен и частан човек" и својим говором се вратила у прошлост.
- Међутим, ми имамо сада у својим рукама доста адута, доказа, имамо добру позицију и то треба да искористимо - оценио је председник Србије.
Николић каже да је на седници Савета безбедности УН инсистирао на неколико најважнијих тема и да једна од њих јесте и формирање ЗСО, односно начин на који би Србија могла да утиче на Приштину да испуни своје обавезе које је потписала и прихватила.
- Србија у доброј вери склапа договоре и испуњава их и ту сам се више обраћао спонзорима њихове такозване независности да схвате да једном морају да почну Албанци из Приштине да испуњавају своје обавезе - рекао је Николић.
Према његовим речима, Србија не сме да дозволи превише договора између администрације у Приштини са администрацијом у локалној самоуправи, и да, уколико треба спустити ниво одлучивања и сагласности на грађане који живе на КиМ, онда то треба на Заједницу српских општина, а никако на поједине локалне самоуправе.
Он је додао да би у супротном, како му се чини, ту могли да имају утицаја Албанци, "па да постане овај формат незанимљив, да кажу зашто бисмо разговарали у Њујорку, Бриселу о судбини односа Београда и Приштине, ако Приштина може све да реши на терену са локалним самоуправама".
- Ту замку треба избећи и ми треба да наставимо да радимо као што смо радили до сада, то има све већи утицај на многе државе у свету - истакао је Николић.
Председник Србије је додао и да је имао састанак са председавајућим Савету безбедности УН, украјинским амбасадором Володимиром Јелченком, који се заложио за промену функција Унмика и да се прореде седнице СБ УН, али је нагласио да Србија не сме да посустане.
- Украјински амбасадор је председавајући Савета безбедности. Ја сам јутрос имао састанак са њим, говорили смо о сличностима ситуација у којима се налазимо, али је поново искочио из тога и говорио безмало као да је представник једне од ових великих држава - додао је Николић. Извор: Танјуг