Корејско-амерички професор у својим педесетим годинама, идентификован под презименом Ким, боравио је у Северној Кореји месец дана да би разговарали о активностима помоћи и задржан на Међународном аеродрому Пјонгјанг баш када је хтео да напусти Северну Кореју, јавила је агенција.
Реч је о некадашњем професору Јанбијан универзитета за науку и технологију, навела је Јонхап речи неименованог извора. Овај кинески универзитет има сестрински универзитет у Пјонгјангу.
Званичник јужнокорејске Националне обавештајне службе каже да није био свестан овог хапшења. Разлог за хапшење је још увек нејасан, а досад није било коментара од америчких власти.
Северна Кореја, која је критикована због кршења људских права, користила је у прошлости задржавања Американаца да извуче посете високих званичника из Сједињених Америчких Држава, са којом нема формалне дипломатске односе. Северна Кореја већ држи два Американца.
Ан Чан-ил директор Светског Севернокорејског истраживачког центра у Сеулу, рекао је да Север "изгледа да намерава да користи професора Кима као средство у преговорима", имајући у виду актуелне лоше односе између две земље.
Према Ројтерсу, Ото Вормбијер, 22-огодишњи студент, задржан је у јануару прошле године и осуђен на 15 година тешког рада због покушаја крађе пропагандног банера. У марту 2016. године, Корејо-американац Ким Донг Чул (62) осуђен је на десет година тешког рада сбог субверзивних активности. Амерички мисионар Кенет Бае био је ухапшен 2012. године и осуђен на 15 година тешког рада због злочина против држава, али је ослобођен две године касније.
Од 2009. године више 10 држављана задржано је у Северној Кореји по оптужницама за антидржавно деловање и друге неспецифичне злочине.
Северни Корејци су спремни да потопе америчког носача авиона "Карл Вилсон" у Јапанском мору, а о томе видите ОВДЕ.
Извор: Правда