Због тога су избили сукоби полиције и локалног становништва, преноси Јонхап.
Локација антиракетног штита је на терену који је до сада коришћен за голф у округу Сеонгђу.
Ројтерс THAAD назива "контроверзним" системом и наводи да се његово постављање дешава у тренутку високих тензија везаних за ракетни и нуклеарни програм Северне Кореје.
Наводи се да су се САД и Јужна Кореја договориле да поставе THAAD као одговор на севернокорејске претње о лансирању ракета, али да Кина каже да ће то учинити мало на одвраћању Северне Кореје од њених планова, али да ће дестабилизовати регионалну безбедносну равнотежу.
Кина је је саопштила да је Вашингтону и Сеулу пренела озбиљну забринутост након што је војска САД почела да пребацује делове система антиракетне одбране THAAD ради распоређивања у Јужној Кореји, затраживши његово повлачење.
Портпарол кинеског Министарства спољних послова Генг Шуанг је на редовној конференцији за новинаре рекао да је Кина затражила од САД и Јужне Кореје да повуку тај систем.
Сеул и Вашингтон тврде да је сврха THAAD искључиво одбрана против ракета Северне Кореје.
Кина, међутим, изражава забринутост да би снажан радар тог система могао да продре и на њену територију и угрози безбедност земље, наводи Ројтерс. Погледајте ОВДЕ због чега други војници умиру од НАТО бомби а Американци не. Извор: Танјуг