Гатилов је нагласио да је званичној Москви утолико чудније што Сједињене Државе не само да званично оперишу непостојећом "изолацијом Русије у Уједињеним нацијама", него то још представљају као "неко достигнуће Доналда Трампа". Гатилов је на овај начин критиковао документ Беле куће који се појавио под насловом "Сто дана безбедности председника Трампа", у којем се, у једној од тачака, тврди да је дошло до "изолације Русије у Уједињеним нацијама" и још подвлачи да је то достигнуће Трампове администрације.
"После неколико година неуспешне дипломатије, Доналд Трамп се супротставља земљама које представљају претњу националној безбедности САД", наглашава се у документу Беле куће. Пошто је њен "допринос" у "изолацији Русије" поменут у том документу, у овај спор између Москве и Вашингтона умешала се и Кина. Високи функционер кнеске дипломатије задужен за источну Европу и централну Азију Гуј Цунјун поручио је САД да је то само њихова оцена. "То је амерички став. Наши односи са Русијом имају веома озбиљан потенцијал. Како год се мењала међународна ситуација, наш курс на развој и продубљивање свестраног партнерства и стратешке координације са Русијом остаће неизмењен", рекао је Цунјун.
Он је, за илустрацију, навео да су током марта и априла у Москву долазила четири висока кинеска владина представника, а да ће се Си Ђинпинг и Владимир Путин до краја ове године срести још четири пута. Незадовољество у Пекингу је изазвала тврдња из поменутог америчког документа да је Трамп успео да још више изолује Сирију и Русију у Уједињеним нацијама "захваљујући успешној дипломатији са председником Кине Си Ђинпингом". Ова формулација је само наставак Трамповог хвалисања успешним састанцима са кинеским председником Си Ђинпингом, за кога чак тврди да му је лично дао сагласност за бомбардовање Сирије, о чему више можете да прочитате ОВДЕ. Кинески званичници се, до сада, нису оглашавали о Трамповим тврдњама да успешно "одвлачи" Кину од Русије. Извор: fakto.org, Правда