Све ово спада у категорију економског насиља, које у већини случајева долази заједно под руку са психичким и физичким малтретирањем.
Весна Станојевић, координаторка сигурних кућа каже да су главни мотиви насилника да успостави моћ и контролу над партнером/ком.
– На овај начин жртви се ускраћује слободно кретање, виђање са пријатељима, могућност да самостално доноси одлуке, па чак и да нпр. кроз куповину поклона покаже наклоност и љубав према деци… – објаснила је она и нагласила да се овај облик насиља углавном јавља на почетку везе и да временом ескалира.
Адвокат Тијана Костић објаснила је да се код жртве као последица трпљења економског насиља јавља езгистенцијална угроженост, пад самопоуздања и духовна патња, које свесно проузрокује насилни партнер.
– Казнена политика се није мењала, тако да у члану 194. Кривичног законика пише да свако ко примени насиље, прети да ће напасти живот или тело особе и својим дрским понашањем угрожава спокојство, телесни интегритет или душевно стање члана своје породице, може да се казни затвором у трајању од три месеца до три године – закључила је Костићева. Позиви за резервни састав војске стижу и женама!Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Телеграф