Она је истакла да се сада мора почети са радом на формирању нове владе, преноси данас приштински лист „Зери”.
„Гласачи на Косову су рекли своје, и сада важан процес формирања нове владе мора почети. Радујемо се блиској сарадњи са новом владом, ко год да је формира”, наводи се у саопштењу.
Позиви косовским политичким лидерима да брзо формирају власт стигли су јуче и из Брисела, па је тако европски комесар за преговоре о проширењу Јоханес Хан поручио да је одговорност на косовским политичким лидерима да брзо формирају власт.
И известилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек апеловала је на косовске политичке партије да што пре формирају нову владу која би имала европски дух, и поздравила веће учешће косовских Срба на изборима, који су одржани у недељу.
Аналитичари: Харадинај тешко до владе, шанса за Куртија?
Коначни резултати ванредних парламентарних избора на Косову и Метохији неће битно променити прелиминарне, што значи да ниједна политичка опција неће моћи самостално да формира владу, а прве процене аналитичара су да ће „велика коалиција” с Рамушем Харадинајем на челу тешко доћи до владе, те да би то можда могао лидер Самоопредељења Аљбин Курти, уз подршку Демократског савеза Косова и мањина.
Централна изборна комисија у Приштини саопштила је јуче на основу више од 90 одсто обрађених гласова, да коалиција коју предводи њен кандидат за премијера Рамуш Хардинај води са готово 35 одсто гласова, Самоопредељење је друго са 26,7 посто гласова, а коалиција окупљена око Демократског савеза Косова, одлазећег премијера Исе Мустафе, је трећа са 25,9 посто освојених гласова.
Како је саопштено, Српска листа освојила је девет или свих десет мандата који у косовској скупштини, према Уставу, припадају српској заједници.
Иако је победник, велика коалиција, чији је кандидат за премијера Харадинај, неће моћи да састави владу без подршке 20 заступника из редова мањинских заједница.
Политиколог, професор на Факултету политичких наука у Приштини Бељуј Бећај, међутим, сматра да ће та коалиција имати озбиљних потешкоћа да састави владу.
Један од разлога је, према његовим речима, то што је Демократска партија Косова стекла велико неповерење током протеклих година на власти јер није одржала дата обећања.
Бећај подсећа и да су супротни ставови по разним питањима „велике коалиције” и покрета Самоопредељење и довели до ванредних парламентарних избора.
Бећај је рекао да верује да Харадинајева коалиција неће имати више, а можда ће имати и мање, од 39 посланика у парламенту.
Било како било, каже Бећај, коалиције су и створене да би могле са мањинама да формирају владу.
Те прогнозе, према његовим речима, нису се испуниле, јер, како каже, сигурно је да је Српска листа била и остала озбиљан фактор на политичкој сцени Косова у креирању власти, те он претпоставља да ће та странка бити присутна у свакој комбинацији.
За изгласавање владе потребан је 61 глас, а на основу тренутних резултата, ова коалиција може добити између 40 и 42 посланичка места.
Познавалац уставног права Мазлум Баралиу сматра да ће кључну улогу у формирању владе имати Демократски савез Косова, ако одбије да се прикључи Харадинају и коалицију формира са покретом Самоопредељење.
„На основу резултата избора, ДСК игра кључну улогу у формирању владе. Стога је она много ближе и боље да зарад својих интереса, а и на овај или онај начин се реваншира ДПК, који их је оставио на цедилу подржавши предлог о изгласавању неповерења влади”, каже Баралиу и додаје да у том случају ДПК отишао у опозицију.
Баралиу сматра да је ДСК-у сигурно боље и лакше да се споразуме са Самоопредељењем и да заједно са неком мањом партијом створе владајућу коалицију. „Ово би уствари пријало и Самоопредељењу који је навео да и пре, али и после избора има црвене линије са ДПК”, рекао је Баралиу.
Зијад Бећировић са Међународног института за блискоисточне и балканске студије рекао је, за Ал џазиру, да могућност да формира владу треба дати Аљбину Куртију, оснивачу ултрарадикалног покрета Самоопредељење.
Бећировић подсећа да је љубљански институт већ најавио тектонске промене на политичкој сцени Косова, а као највеће изненађење избора види управо покрет Самоопредељење и њеног неформалног лидера Аљбина Куртија.
Подсећа и да је формиран Специјални суд за ратне злочине тзв. ОВК и да би, како каже, „било какав политички аранжман са људима који су политички мртви, представљао илузију која не би довела до стабилности”.
„Самопредељење и ДСК не желе у коалицију Рамуша Харадинаја која је доживела 'Пирову победу'. Уколико и Српска листа жели да задржи своју веродостојност, тешко се може веровати да би и та политичка партија могла ићи у коалицију са Харадинајем”, каже Бећировић.
Баралиу наводи да коалиција коју предводи Харадинај свакако има могућност да прва покуша да формира владу, али, ако у року од 30 дана не успе да обезбеди 61 посланика, могућност за формирање владе треба дати партији која је друга по броју гласова. (Тањуг)
Штампа: Прави победник Куртијев покрет, препреке у дијалогу
Бечка штампа пише данас да је прави победник протеклих избора покрет Самоопредељење, као и да је, без обзира на то ко преузме кормило владе - Рамуш Харадинај или Аљбин Курти - могуће предвидети нове препреке у дијалогу да Београдом.
Формирање владе на Косову ће бити тешко након избора, констатује „Стандард”, наводећи да је коалиција ПАН остварила пирову победу и да ниједна појединачна странка није добила толико гласова као што је „Самоопредељење”, које је успело да резултат од прошлих избора удвостручи.
„Пресе” оцењује да савез бивших припадника ОВК за формирање владе треба подршку свих 20 посланика мањинских заједница, међу којима су и косовски Срби.
Лист указује да је Српска листа освојила све мандате, а да је Рамуш Харадинај, за којим је због ратних злочина Београд расписао налог за хапшење, током предизборне кампање износио непријатељске изјаве.
„Пресе” указује да је Демократска лига Косова (ЛДК), као и „Самоопредељење” искључило сарадњу са коалицијом ветерана ОВК, због чега се већ у медијима спекулише о могућој сарадњи те две партије, уз Нисму, пошто њен шеф Фатмир Љимај није био на прослави победничког блока.
„Чини се да на Косову, као и 2014., следе вишемесечни преговори. Без обзира да ли ће на крају Курти илИ Харадинај преузети кормило, нове препреке се већ могу предвидети у дијалогу са Београдом”, закључује дневник.
„Стандард” подсећа да је тај покрет пре десетак година агитовао против било каквих преговора са Београдом о статусу Косова, да је познат по примени насилних метода и да се као странка први пут кандидовао 2011.
Дугогодишњи лидер Аљбин Курти, који је, како пише „Стандард”, левичарске теорије помешао са великоалбанским национализмом,био је оптуживан и затваран а играо је улогу критичара система, базирајући се на сталном популизму.
Иако Курти више није лидер странке оне је и даље „звезда” покрета, и истиче се посебно тврдоглавошћу, због чега се не може рачунати да ће прихватити коалицииону владу а да не постане премијер, примећује лист.
Формирање владе након превремених избора биће тешко, сматра „Стандард” указујући да је савез ветерана ОВК лоше прошао на изборима, да и поред коалиције са мањинама не може да оствари релативну већину, јер је добио, према привременим резултатима, само 34 одсто гласова.
Уколико би „Самоопредељење” ушло у владу било би пре свега веома тешко спровести сарадњу са Београдом.
Нормализација односа са Београдом је од великог значаја за обе стране, јер без ње Србија, а ни Косово не могу предузимати даље кораке у правцу европских интеграција.
Лист наглашава да до сада није примењен Споразум из Брисела из 2013.године, и да је важан део успостављање Заједнице српских општина, за које је потребна двотрећинска већина у скупштини, а са антисрпским"Самоопредељењем” не може се рачунати на реализацију.
„Стандард” подсећа да је тон на Косову последњих месеци постао грубљи и националистичкији, те да је чак и председник Хашим Тачи говорио против представника ЕУ.
„Он, као и многи други бивши борци ОВК страхује од оптужница и суђења пред новим судом за ратне злочине, који треба да почне са радом на јесен”, наглашава лист.
Зери: ЛДК кључна за нову владу; Сервер: ЛДК највећи губитник
Демократски савез Косова (ЛДК) биће одлучујући фактор у формирању нове косовске владе, пише данас приштински лист „Зери”, док амерички стручњак за Балкан Данијел Сервер сматра да је та партија - највећи губитник на изборима.
Истовремено, лидери коалиције ЛДК, Алијансе за ново Косово (АКР) и Алтернативе састали су се јуче у Приштини и саопштили да остају јединствен блок и чврсто против уласка у коалицију са Демократском странком Косова (ПДК), а такође су се сагласили да их представља лидер ЛДК Иса Мустафа, преноси данас „Коха диторе”.
„Зери” тврди да победничка коалиција ПДК, Алијансе за будућност Косова (ААК) и Иницијативе за Косово (НИСМА), позната као ПАН, може да оформи владу само уз помоћ гласова ЛДК или неких посланика те странке.
„Нема другог решења јер они немају довољно гласова да би обезбедили просту парламентарну већину”, наводи тај лист.
На основу прелиминарних резултата, ПАН би имала 39 места у новом сазиву косовског парламента, а следе покрет Самоопредељење са 31 посланичким местом и коалиција на челу са ЛДК са 30 освојених места, додаје „Зери”.
У међувремену, бивши амерички дипломата и експерт за Балкан Данијел Сервер сматра да је ЛДК највећи губитник ванредних парламентарних избора на Косову и да ће њена „трећепласирана крхка и ад хок коалиција” тешко утицати на догађаје у политичком сценарију у којем доминирају бивши лидери ОВК, преноси данас косовски портал „Лајми”.
Прочитајте ОВДЕ и зашто Рамуш Харадинај ипак неће добити војску?
Извор: Танјуг