Амерички сенатори су гласањем за додатне санкције Русији решавали унутрашња политичка питања и покушавали да ограниче слободу спољнополитичког маневрисања за председника САД Доналда Трампа, наводи у коментару за РИА Новости Иван Данилов, аутор блога „Кримсон алтер“.
Специјализована економска агенција „Платс“, која припада америчкој групи компанија „С и П глобал“, 20. јуна је саопштила својим читаоцима да се „у Берлину већ разговара о санкцијама против САД“ у контексту неопходности да се заштити европско енергетско тржиште од америчке експанзије, која се служи новим санкцијама Русији.
Према оцени агенције, чак и ако нови пакет санкција прође кроз Конгрес САД и ако га потпише председник Трамп, неће утицати на изградњу „Северног тока 2“, али ће зато односи САД и ЕУ бити озбиљно нарушени.
Ова оцена и информације о „санкцијама против САД“ интересантне су зато што „Платс“ није медијска кућа, него веома утицајан специјализовани сервис за испоручивање сувих и тачних информација о ценама и трендовима на светском енергетском тржишту и, самим тим, нема интерес за додатне кликове или прегледе, а његови корисници су у највећој мери професионалци нафто-гасног сектора који не уважава скандалозност него реалистичност процена, указује Данилов.
Као демонстрацију реакције европских чиновника на покушај америчких сенатора да саботирају изградњу „Северног тока 2“, „Платс“ наводи листу знака узвика које су употребиле немачке и аустријске дипломате приликом састављања текста саопштења које осуђује нови пакет санкција.
Резултат „квантитативне лингвистичке анализе“ је интересантан: нормалан број узвичника у дипломатским документима ове врсте је нула, а у немачко-аустријском документу има их више од тридесет, што је дипломатски еквивалент преласка на повишени тон или чак на викање.
Због чега су министар иностраних послова Немачке Зигмар Габријел и канцелар Аустрије Кристијан Керн одлучили да се „извичу“ на своје америчке партнере?
Навешћемо неколико значајних цитата:
„Не можемо да прихватимо претњу санкцијама против европских компанија које желе да допринесу ширењу европских енергетских испорука!“
„Питање испоручивања енергије у Европу је ствар Европе, а не САД!“
„Интереси спољне политике не могу да се мешају с економским интересима. Још има времена и могућности да се то спречи!“
„’Платс‘ није једини извор информација о могућим европским санкцијама Америци. У интервјуу агенцији Ројтерс министар економије Немачке Бригита Циприс најавила је неке „контрамере“ против САД које би могле да буду усвојене уколико Трамп потпише нови пакет санкција.
Став Немачке и Аустрије изложен је врло разумно, али могло би се претпоставити да ту озбиљну озлојеђеност деле и друге земље. Али није баш тако. У контексту специфичног устројства Европске уније одлично ради схема „Немачка плус Француска – то је већ већина“.
Званични представник Владе Француске такође се огласио поводом новог санкционог пакета у максимално негативном тону, подсетивши Америку на неопходност да усклађује спољну политику с „партнерима у Г7“, чиме је, несумњиво, изнервирао америчке сенаторе који су одавно заборавили значење појма „координација“.
Ако посматрамо ситуацију с тачке гледишта интереса европских енергетских компанија које су акционари „Северног тока 2“ и не желе да виде на европском тржишту скупи амерички течни гас, европске санкције би, напомиње аутор, требало да буду усредсређене не на наношење економске штете САД, него на саботирање америчких покушаја да се освоји европско енергетско тржиште.
Такав приступ ће бити веома погодан и за европске политичаре, пошто не ствара додатни терет за европску економију или трговинске односе и притом штити европску економију од неопходности да купује три пута скупљи амерички гас, као и од зависности од америчких гасних испорука.
У овим условима банална забрана извоза америчког течног гаса у земље ЕУ могла би да постане ефикасна кочница за америчке покушаје да утичу на европско тржиште и да се увуче у џеп европских индустријалаца и градског становништва, а таква мера може да наиђе на широку подршку јавности.
Очигледно је да ова забрана није баш у складу с правилима Светске трговинске организације, али и могуће санкције против европских гасних компанија су, такође, грубо нарушавање истих правила, напомиње Данилов.
Најважније у овој ситуацији је то што непромишљена дејства америчких сенатора-русофоба доводе до убрзања „геополитичког развода“ Европске уније и САД.
Први пут на европском информативном простору разговара се о санкцијама против Америке, а европске дипломате и чиновници оштро критикују америчке партнере који су се одавно навикли на потпуну европску покорност.
„У том контексту дође нам да пожелимо америчким сенаторима, који кроје законе, много успеха и да наставе ту исту безумну политику коју спроводе сада“, наводи Данилов.
Чак и ако се то буде даље наставило, раздор између Европске уније и САД, према мишљењу аутора, догодиће се много брже него што се претпостављало, а биће много теже да се он заустави.
Судећи по саопштењима америчких медија, председник Трамп све то разуме и због тога покушава да постигне да се ублажи текст сенатског санкционог пакета, али тешко да ће у томе постићи значајне успехе.
Политичка елита САД навикла се на неконтролисаност и незаконитост, начисто заборавивши на неопходност да понекад узме у обзир интересе својих европских партнера.
„И то је одлична вест за Русију“, закључује Иван Данилов. А Путин је дао наредбу "Крените", читајте ОВДЕ о чему се ради. Извор: rs.sputniknews.com