Како каже, то је јединствена листа опозиције и све друго би водило "још једном бродолому".
- Верујем да, уз све поштовање супротности које постоје, оне нису непремостиве, поготово имајући у виду теме које ће бити доминантне на градским изборима. Разлика између било ког дела стварне опозиције и режима је много већа у односу на наше међусобне разлике - каже Вук Јеремић, председник Центра за међународну политику и одрживи развој (ЦИРСД) и бивши шеф дипломатије, одговарајући на питање о томе да ли је уопште могуће уједињење опозиције пред изборе у Београду.
Јеремић објашњава да би све друго осим заједништва опозиције послало изузетно обесхрабрујућу поруку бирачима и показало да интерне калкулације односе превагу у односу на оно што би требало да буде стварни стратешки циљ и наводи да ће учинити све што је у његовој моћи да опозиција јединствено наступи.
На питање да ли је било неких разговора у оквиру опозиције око тога Јеремић каже да је разговарао са "једним бројем" опозиционих лидера, као и да је са некима од њих постигао висок степен разумевања.
- Али поражавајуће је да се још није ни покушало да се сви заједно нађемо за истим столом и да се договоримо бар око ствари где не би смело да буде никаквих подела. Рецимо, око заједничке листе захтева за омогућавање фер и поштених избора у Београду, за разлику од онога како су изгледали председнички - наводи Јеремић.
Како каже, разговарао је са "многима", а највише са Сашом Јанковићем. А са својим бившим страначким колегама из ДС-а?
- Нажалост не. Стичем утисак да они уопште нису заинтересовани да разговарају - каже Јеремић.
Према његовим речима, председнички избори "уз све кардиналне нерегуларности" показали су да постоји капацитет за промене у Београду.
- Не будемо ли оставили по страни тактичке партијске интересе и личне нетрпељивости, дозволићемо да нашим главним градом и даље ведре и облаче људи попут Горана Весића и Синише Малог. Зар због тога да би неко имао шачицу одборника више од неког другог треба да се настави пропадање и унакажавање престонице певајућим фонтанама и сличним небулозним пројектима док квалитет живота Београђана незаустављиво опада? Ништа не тражим за себе, нити за странку у чијим ћу редовима бити. Основну линију раздвајања треба повући између оних који желе функционалну, демократску и правну државу и оних који би да наставе да је урушавају - наводи Јеремић.
Бивши министар иностраних послова и председнички кандидат најавио је нешто раније оснивање странке.
- Интензивно радимо на правним, оперативним и свим другим аспектима формирања странке која ће створити нову вредност на политичкој сцени и понудити конкретна решења за проблеме у којима се налазимо. Уколико буде све како смо планирали, то ће се догодити на јесен - каже Јеремић.
Он истиче да је "неколико назива у разматрању", али да их у овом тренутку не би износио у јавност.
Говорећи о персоналним решењима навео је да је веома захвалан на подршци Синише Ковачевића, као и да блиско сарађују и са председником Адвокатске коморе Београда Владимиром Гајићем.
- У странци ће бити и мноштво оних који нису познати широј јавности, али су изузетно часни и остварени људи у својим професијама - навео је Јеремић.
На питање какав ће однос као странка имати према напредњацима истакао је да су "резултати владавине овог режима у протеклих пет година безмало поражавајући":
"Наравно, главни носилац власти није толико Српска напредна странка колико њен лидер и клика која га окружује. Странка којој будем припадао ће бити према томе изузетно критична".
Да ли то значи да нема сарадње са Вучићем?
- Не видим никакав простор за то. Налазимо се као друштво у слободном понирању по свим критеријумима, првенствено захваљујући његовом карактеру и опредељењима - рекао је јеремић. Погледајте ОВДЕ шта је Малагурски рекао о Сребреници. Извор: Данас