Најновије

ПОЉСКА ПРЕД САНКЦИЈАМА ЕУ: Највећи потрес у Унији до сада! Креће подела у две колоне!

Пољски посланици усвојили су данас контроверзни закон о реформи Врховног суда, а председник Европског савета и бивши премијер Пољске Доналд Туск оценио је да су промене у правосуђу које спроводи влада у Варшави „уназађујуће”, против европских вредности и да доводе Пољску у ризик да буде маргинализована.

Пољска удара на темеље "европских вредности" (Илустрација: public)

Закон, којим се министру правде омогућава да бира кандидате за тај суд, усвојен је упркос вишедневним уличним протестима, забринутости опозиције због независности судства и претњама Европске уније санкцијама без преседана. Туск је у саопштењу навео да је упутио позив пољском председнику Анджеју Дуди за састанак како би разговарали о „политичкој кризи” у тој земљи, пренео је Ројтерс. За усвајање закона у доњем дому пољског парламента гласало је 235 посланика, 193 је било против, а 23 је било уздржано. АФП примећује да је то последња у низу спорних правосудних мера за које владајућа партија Право и правде тврди да су неопходне за ефикаснији правосудни систем и за борбу против корупције. Лидер владајуће пољске партије „Право и Правда” Јарослав Качињски раније је оценио да је упозорење Европске комисије Варшави да заустави правосудну реформу „политичко” и поручио ЕУ да не би требало да меша у то питање. „Те ствари с којима тренутно имамо посла искључиво су у надлежности земље, тако да оно што имамо овде је злоупотреба (њихове власти)”, рекао је Качински за државну телевизију ТВП. Европска комисија затражила је од Пољске да заустави правосудну реформу, нагласивши да би могла да има „веома негативан утицај” на независност судова, а у противном, наводи, очекује је дисциплинска мера већ наредне недеље. Први потпредседник Европске Комисије Франс Тимерманс упозорио је да закони које Пољска жели да изгласа значајно повећавају систематске претње владавини права. „Колективно, уништили би шта год је остало од независног судства и судове би ставили под потпуну политичку контролу владе”, рекао је Тимерманс.

Мађари стали уз Дуду

Мађарска стоји уз Пољску и позива Европску комисију да не прекорачује своје овлашћења, поручио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто. Европска унија дала је недељу дана Пољској да заустави правосудне реформе за које Брисел тврди да ће ставити судове под директну контролу владе и да би могле да угрозе владавину права, подсећа Ројтерс. Сијарто сматра да Комисија жели да се меша у унутрашња питања Пољске и поручује да не би требало да се понаша као "политичко тело". "Стојимо уз Пољску и позивамо Европску комисију да не прекорачује своја овлашћења", рекао је Сијарто.  Очекује се да ће Варшаву подржати и друге две земље "Вишеградске четворке" - Чешка и Словачка, а могуће је да ће им се прикључити и друге "популистичке" владе у Европи. Раслојавање по питањима која чине сам темељ "европских вредности", а не економије, може се показати далеко већим изазовом за Брисел, него што е то до сада био случај и са једном кризом коју је Унија прегурала преко леђа у претходних пар година. Извор: Политика, Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Пољске анти ЕУ демонстрације
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА