Трамп је албанским политичарима у Приштини, тврде наши одлично обавештени извори, објаснио да немају подршку за чланство у Унеску и да је потребно да "спусте лопту".
Амерички лидер је преко својих сарадника још једном поручио Хашиму Тачију да одустане и од формирања такозване војске Косова, али и од злочиначког пројекта "велике Албаније".
Трамп је био толико оштар у својим порукама, додају упућени, да Приштина није имала никаквог избора сем да послуша наређење!
'Превршили сваку меру'
Према речима извора, амерички председник је преко дипломатских канала јасно рекао да су Албанци са Косова "превршили меру".
- Приштини је упућен директан налог да не подноси кандидатуру за чланство у Унеску, упркос громогласним најавама Албанаца да овог пута неће изгубити битку против Србије. Трамп је кратко и јасно рекао да косовски Албанци немају довољну подршку у свету, због чега им је наредио и да одустану од трансформације Косовских безбедносних снага у "војску", као и од пројекта "велике Албаније". Зато из Приштине нема више помена о некаквој војсци или "држави Илириди". Фијаско у Унеску тајили су колико су могли, али је информација о неуспеху ипак дошла до тамошње јавности... - преноси саговорник, високопозиционирани западни дипломата.
Ивица Дачић, министар спољних послова, с друге стране није желео да прича о томе да ли је неко наредио Приштини шта да ради, али тврди да лажна држава Косово неће никад ући у Унеско.
- Србија има много пријатеља међу државама које нису и неће признати лажну државу Косово. Осим Русије и Кине, имамо јако велику подршку у Латинској Америци. Међу њима су Мексико, Никарагва, Гватемала, Куба, Јамајка, Венецуела, Еквадор, Боливија, Чиле и још много њих... Захваљујући овим државама, лажна држава Косово никад неће постати чланица Унеска - подвлачи Дачић.
Нагло снизили тон
Дејан Милетић, председник Центра за проучавање глобализацје, примећује да су албански политичари снизили тон.
- Нема помињања "војске Косова", али ни прича о "великој Албанији" и чланства у Унеску. Ово је логично јер су им прошли избори, а имају и интерних проблема у обезбеђивању већине за избор нове владе, где Срби имају значајну улогу. Постоје назнаке да је у неутрализацији антисрпске хистерије Албанаца допринос дала нова администрација САД, која ради на стабилизацији Западног Балкана. Конструктивна позиција је веома важна за јачање мира у региону, али и поправљање односа са САД, што је одлучујуће за озбиљнији економски развој Србије - закључује Милетић.
Ситуација са пријемом Косова у Интерпол је компликованија од пријема у Унеско. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер