Са друге стране, даме које су служиле војни рок, ову вишедневну вежбу одрадиће у униформи и са оружјем. Према овом плану Министарства одбране, који тек треба да буде усвојен, сви грађани Србије, без обзира на пол, биће обучени за поступање у евентуалним ратним и ванредним ситуацијама.
Женска рука
Министар Александар Вулин истиче да су и мушкарци и жене у Србији равноправни у свему, па и када је у питању одбрана земље, преноси Информер.
- Све радно способне жене у Србији биће позиване на вежбе из прве помоћи, цивилне заштите и поступања у случају пожара, поплава и земљотреса. Са друге стране, даме које су већ служиле војску, ићи на обуку под оружјем, као и њихове мушке колеге. Када овај предлог буде законски регулисан, сви грађани Србије ће, без обзира на пол, бити дужни да се одазову позивима за војну и цивилну обуку - поручио је министар Вулин и додао да је улога жене у цивилној заштити и одбрани од великог значаја за нашу државу.
Дугогодишњи први човек цивилне заштите и одбране у Србији, пуковник Миодраг Савић истиче да је изузетно добра идеја министарства одбране и Војске Србије да и жене буду укључене у систем одбране.
Како каже, тамо ће научити како да укажу прву помоћ и шта да раде уколико дође до неке ванредне ситуације.
- Према Нацрту о родној равноправности, жене ће такође бити активне у систему одбране земље и имаће једнаку улогу у њему као и мушкарци.
Наравно да оне неће обављати задатке који су у физичком смислу намењени искључиво мушком роду, од ратовања до извлачења тела из рушевина, копања канала и сваког тешког рада. Међутим, када су у питању пружање прве медицинске помоћи, организовање послова у ванредним ситуацијама, санитетски и логистички послови, ту жене могу да буду од велике помоћи. А проблем је што и жене, као и мушкарци, мало знају о томе - објашњава Савић.
- Замишљено је да цивилна заштита и одбрана не ремете улогу жене у приватном животу када је реч о деци, послу и здрављу. Та обука трајаће свега неколико дана, али од психофизичких способности сваке жене појединачно зависи где ће бити распоређене. Водићемо рачуна и о старосној граници, јер нећемо дозволити да жена од 60 година буде део обуке за ванредне ситуације - објашњава он.
Ништа радикално
С друге стране, војни аналитичар Бојан Димитријевић сматра да улога жене треба да наступи тек када се стање у одбрани погорша или се прогласи општа опасност у земљи.
- Ово није ништа ново, нити радикално. Оваква одлука је постојала и раније, када су наше мајке и баке ишле на обуку за цивилну заштиту и нема ничег страшног у томе. Само мислим да много више треба да се позабавимо увођењем војног рока за мушкарце и њихове веће улоге у систему одбране - каже Димитријевић. Америчко-хрватске злочиначке војне операције „Бљесак“ и „Олуја“ само су мали сегмент великог америчког плана за Балкан. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Еспресо