Пише: Јевгениј Крутиков
Мада је све то постало могуће захваљујући Оружаним снагама Русије, заслуге сиријске армије нипошто не треба умањивати.
Тек се ближи прва годишњица ослобађања Алепа, а одреди Исламске државе су сатерани у два велика „котла“.
Министарство одбране Русије саопштило је да су снаге владе у Дамаску на неким деловима фронта у провинцијама Хама и Хомс напредовале и по 40 километара дневно.
Руска авијација је извела преко 800 борбених летова за пет дана, уништивши целе колоне џихадиста који су се повлачили према Деир-ез-Зору.
Примера ради, сиријска армија је пре неколико дана заузела - и то без посебног напора - Хувејсис, насеље које се дотад сматрало стратешким јер су из њега џихадисти нападали Палмиру и настојали да организују нови одбрамбени фронт. Управо ту је био оборен руски хеликоптер Ми-35.
То је помогло јединицама сиријске армије да направе широки прстен око Акербата, а убрзо и да од њега направе два „котла“ чију територију успешно смањују.
Једина препрека у наступању на Акербат може им бити ланац брда Џебел Белијас, али је мало вероватно да ће џихадисти моћи да их бране значајнијим снагама. А када владине снаге овладају тим брдима - под контролом артиљерије имаће оба „котла“.
Војни врх у Дамаску вероватно ће „чишћење котлова“ поверити својим снагама које надиру са севера, из правца Итрије.
Сиријска армија је током протекла два месеца у централним деловима земље непрекидно изводила офанзивне операције. Резултати су изванредни. Победа је беспоговорна и са демонстрацијом надмоћи.
Ова офанзива није само повећала територију под контролом Дамаска, него је резултирала и физичким уништењем противника.
Фактички, џихадистима су преостали само Деир-ез-Зор и „резерват“ у Идлибу.
Наредни циљ је деблокада Деир-ез-Зора.
Међутим, остварење тог циља фактички ће значити успостављање пуне контроле над целом долином Еуфрата, све до границе са Ираком. Зато Багдад само што се не нуди да дође на следеће преговоре у Астани које заједнички организују Русија, Иран и Турска.
Сиријској армији је преостало да дотуче Исламску државу на својој територији. А у Астани у септембру ће већ све изгледати знатно друкчије.
Представници малих опозиционих групација, којих је било највише, изгубиће на утицају. На сцену ће постепено излазити велики играчи. И регионални и глобални. Или непосредно или преко наоружаних групација које контролишу.
Још једна велика испорука руских тенкова распоређена на ратишта у Сирији! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: fakti.org