Пре америчке инвазије на Авганистан, талибани су успешно уништили усеве опијумског мака у својој земљи. Око 16 година касније, након америчке инвазије, посао трговине дрогом је нагло порастао – са америчким војницима који чувају удео од 90 одсто светске понуде опијума.
То јест, све док Северна Кореја није рекла “не“ рату против дроге.
“У својој раној фази, режим Ким Џонг Уна је објавио рат против дроге, решавајући се поља мака“ рекао је за Yonhap News Agency прошлог месеца председник организације “Стратегијски центар Северне Кореје“, Канг Чеол Хан, “Али их сада поново узгајају“.
Севернокорејска поља опијумског мака су на неки начин била скривена од њених грађана под владавином Ким Џонг Ила.
У интервјуу за НПР у августу 2011-те, Ма Јанг Ае – дезертер и бивши севернокорејски шпијун који живи у Вирџинији – објаснила је да је радила за унутрашње полицијске снаге Ким Џонг Ила. Њен посао је био да упрати кријумчаре дрогом. То звучи као прилично нормално спровођење закона, осим једне разлике. Она је требала да заустави мале корејске дилере дрогом како би заштитила велике дилере дрогом у земљи- владу Северне Кореје.
“Ма нам је рекла да је севернокорејска влада производила опијум у великој мери, али је сакрила своја поља од већине становништва. Ма је видела поља само зато што је била инсајдер.”
“Након жетве ових поља, влада би употребила своје празне фабрике. Влада би покретала њихове производне линије ноћу и обрађивала опијум, каже Ма. Затим би тај производ паковали у пластичне коцке величине књиге и кријумчарили га из земље преко Кине.“
Син и наследник Ким Џонг Ила је уместо тога одлучио да води рат против дроге – све док кинеско Министарство трговине није суспендовало увоз угља од фебруара до краја године, као одговор на један од спорних тестова балистичких ракета Пјонгјанга.
Суочен са брзим губитком јаке валуте и тешком битком за финансирање активности режима (40 одсто извоза Северне Кореје у Кину је угаљ), чини се да је Ким Џонг Ун створио могућности за пуњење новчаника уз помоћ поља мака.
Истичући да је рат против дроге већ пропао, Канг је додао: “Северна Кореја поново узгаја поља мака за кријумчарење дрогом, као начин да обезбеди средства за управљање својим режимом“.
Десетине хиљада људи сваке године умире у Америци од предозирања хероином, опијатима, или њиховим синтетичким производима, а захаваљујући фармацеутској индустрији, додатну смртност изазивају и лекови против болова.
Вокс је 29. марта известио о нарастајућој епидемији која је у великој мери узрокована порастом смртних случајева услед предозирања опијатима.
Прво су порасла предозирања лековима против болова, јер су лекари почели да преписују рекордан број ових лекова у покушају да третирају болна стања пацијената. Затим су људи који су се навукли на лекове против болова почели да прелазе на хероин јер су они или њихови извори ових лекова изгубили своје рецепте. А најскорије, све више људи је почело да прелази на фентанил, опијат који је још снажнији и јефтинији од хероина.
Резултат је смртоносна епидемија која до сада још увек не показује знаке успоравања.
А како би могла успорити?
Опијати се од стране лекара и болница деле као бомбоне онима који су у боловима, али нису свесни замке од зависности. Нарочито је занимљива доступност супстанци попут хероина и фентанила на црном тржишту.
Ово није проблем за који би требало свалити кривицу само на илегалну трговину дрогама. Еби Мартин са Media Roots-а је детаљно изложила штетност опоидне кризе 2014. године, рекавши:
“У данашњем глобализованом свету владавине профита, не може се одбацити ни улога мултинационалних корпорација у одлукама америчке спољне политике. Не само да нафтне компаније и приватни војни предузимачи имају изузетну зараду од тога, већ је великим фармацеутским компанијама, које колективно лобирају преко 250 милиона долара годишње Конгресу, потребан опијумски латекс за производњу лекова за ову нацију срећних пилула. Што се тиче политичке елите која долива ова спорна средства, недавни скандал HSBC банке је разоткрио како се трилиони долара од продаје на црном тржишту брзо перу преко офшор компанија.“
Мора се нагласити да је америчка опоидна епидемија процветала тек након што је америчка војска напала Авганистан.
“За шест месеци од америчке инвазије“, написао је Метју Аикинс за Ролинг Стон 4. децембра 2014. године, “ратници које смо подржали су водили трговину опијумом, а на пролеће 2002-ге је забележена изузетно велика жетва од 3.400 тона.“
Непосредно пре него што су они стигли, производња опијума у Авганистану је пала импресивно ниско на око 85 кг – и више него иронично, захваљујући талибанским напорима да искорене целокупне залихе опијумског мака.
Мнар Мухавеш из Mint Press News-а је прошле године написао: “Током рата у Авганистану, практично мртва индустрија опијума ове земље се драматично проширила. До 2014-те, Авганистан је произвео двоструко више опијума него што је то учинио 2000. године. До 2015-те, Авганистан је био извор 90 одсто опијумског мака у свету“.
Тврдње да је тероризам подстицај за инвазију на Авганистан, су апсурдне колико и тврдње Агенције за борбу против дроге који кажу да је глобални рат против дроге успешан. Талибанске снаге су повратиле снагу нацији чији је опијумски мак чувала америчка војска, која је наводно присутна како би се борила у текућем рату против тероризма.
Након дубљег разматрања ове последње тачке, неопходно је позабавити се актуелним догађајима. Конкретно, америчким војним бродовима који су већ присутни у Јужном и Источном кинеском мору, усред високих тензија са Северном Корејом.
Тестирање балистичких и других ракета Пјонгјанга се сматрало угрожавањем националне безбедности Јужне Кореје, где је амерички систем рактене одбране усмерен на Север још додатно појачао непријатељство на полуострву и у региону.
Ким Ин Рјонг, заменик амбасадора Северне Кореје у УН, упозорио је у понедељак да су САД “створиле опасну ситуацију у којој би термонуклеарни рат могао избити у сваком тренутку“ – додајући да је Пјонгјанг “спремна да одговори сваки вид рата који САД желе“.
Нема сумње да ће се ускоро утврдити да ли тај рат укључује планове за америчку узурпацију севернокорејских усева опијумског мака.
Сиријске снаге газе према леглу терориста!Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: webtribune.rs