Тако је британска премијерка Тереза Меј оптужила шефа Кремља да је агресор и да ће Уједињено Краљевство учинити све да се "зауставе руске акције које прете слободи и миру".
Истовремено, медији те острвске земље почели су готово серијски да објављују текстове да се Русија, користећи информације као оружје, можда мешала и у политичка збивања у њиховој земљи, попут референдума о независности од ЕУ.
Осим тога, они су јуче отишли и даље у тим наводима, те оптужили Москву да је ширењем лажних вести преко интернета и друштвених мрежа подстакла у последње време појачана антиисламска осећања у земљи.
С тим у вези је британски Сан изнео непроверене информације како Руси стоје иза Твитер налога с ког је у свет пре неколико месеци послата порука о муслиманки коју је баш брига за терористички напад у Лондону. Реч је, подсетимо, о масакру који се догодио 22. марта, када је екстремиста Халид Масуд (52) убио петоро људи на Вестминстерском мосту, код зграде парламента у британској престоници.
Тада је у једном тренутку фотографисана жена са хиџабом како мирно разговара мобилним телефоном и пролази поред крваве жртве на улици и не погледавши је.
Убрзо је на Твитер налогу Southlonestar објављена спорна фотографија уз коментар:
"Муслиманку је баш брига за терористички напад, мирно шета крај умирућег мушкарца и проверава телефон."
Захваљујући том твиту, светом је одјекнула и та вест и подстакла антиисламска осећања, а сад Британци тврде да је Русија имала интерес да се то тако догоди.
Колико су такве тврдње неосноване и непроверене, сведочи и сам текст британског Сана у ком се наводи да иза Твитер налога стоје руски хакери, али да је то тешко доказати јер је он веома брзо угашен након крвопролића у Британији.
Таква је ситуација, подсећају аналитичари, и са вишемесечним наводима да су Руси креирали ток америчког гласања за новог председника.
- Чак ни након скоро годину дана од тренутка када је бивши шеф САД Барак Обама изнео страховања да Руси интернет-ратом урушавају кредибилитет Клинтонове, а у Трампову корист, није доказано да за такве оптужбе има материјала - наводе аналитичари и подсећају да напади на Путина њему чак доносе и корист јер га приказују можда и моћнијим него што заиста јесте, док се с друге стране срамоте и Американци и Британци.
- Они као да не схватају да тим ударима на Русију потврђују да су неспособни да заштите сопствене државе и системе - наглашавају стручњаци.
Све почело с Украјином
- континуирани удари западних и прозападних медија (који су моћни на одређеним територијама попут земаља источне Европе) почели су с украјинском кризом крајем 2013, када је Русија показала да је довољно моћна и да може да се одупре притисцима са Запада како би сачувала свој народ на Криму. Путин је тада оптужен да је агресор и да је силом отео то полуострво од Украјине, као и да се мешао у друга питања у тој земљи, што је и резултирало ратом
- медијска кампања у којој се Русија означава као држава која покушава да завлада светом и врати границе некадашњег СССР наставила се све до сада, а НАТО је то користио као изговор да измести десетоструко моћније снаге на исток Европе и око Корејског полуострва и Јапана
- Путин је 2016. нападнут да је лично наредио својим људима да преко хакера утичу на председничке изборе у Америци како би победу однео њему дражи кандидат Доналд Трамп (хакери су наводно упали у компјутере демократа Хилари Клинтон и обелоданили низ скандала, а наводно су ширили и лажне вести о њој путем друштвених мрежа)
- међу новијим оптужбама је она да су руски хакери пробили и шифре немачког парламента, као и данског министарства одбране, а све ради прикупљања шкакљивих информација
- 1. новембра је британска изборна комисија потврдила како је покренула истрагу да ли је Русија путем ширења лажних вести и хакерским ударима имала утицаја и на резултат референдума о изласку Британије из ЕУ.
Овако је Мејова напала руског председника
"Ми знамо шта ви радите и, да знате, нећете успети! Ваша земља континуирано спроводи кампању сајбер-шпијунаже и покушава да унесе раздор међу наше земље на Западу. Ви ниподаштавате отпорност наших демократија, трајну привлачност слободних и отворених друштава и посвећеност западних држава алијансама које нас повезују. Е па, ми ћемо се томе супротставити, нећемо вам дозволити да нас пореметите. Британија је већ осигурала сајбер-безбедност у свом финансијском сектору како се утемељена корупција из ваше земље не би прелила код нас".
Стратешка милост Русије омогућава Америци да сачува образ у Сирији. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф