Руски амбасадор Василиј Небензја оштрим "њет" показао је зубе Американцима, који су покушали да прогурају предлог Вљоре Читаку о повлачењу Унмика са Космета, што би практично српску покрајину и преостале Србе у њој оставило на милост и немилост Албанцима.
Урушава се систем
Предлог косовске амбасадорке у САД Вљоре Читаку о повлачењу Унмика здушно су подржале САД, Велика Британија и Француска, на шта је жестоко реаговао Небензја, поручивши да је било доста играња.
- Москва се не слаже да Унмик треба повући са КиМ. Дијалог између Београда и Приштине је у застоју, а догађаји на Косову прете да уруше цео систем регионалне стабилности. Пројекат "република Косово" очигледно пропада - нагласио је руски дипломата, оптужујући Приштину да саботира формирање ЗСО.
Небензја је потом критиковао покушај формирања косовске војске, истичући да је то у "очигледном сукобу са Резолуцијом 1244".
Кинески амбасадор при УН Лиу Ђиеји истакао је да Пекинг поштује територијални интегритет и суверенитет Србије и разуме њену забринутост по питању Косова.
- За Пекинг је Резолуција 1244 правна основа за решавање тог питања. Позивамо све стране у процесу решавања косовске кризе да се уздрже од запаљиве реторике - апеловао је Ђиеји.
Претходно је заменица амбасадорке САД при УН Мишел Сисон позвала на смањење мисије Унмика и проређивање динамике одржавања седница о Косову.
- Унмик је одавно испунио свој мандат на Косову, нема сумње да је мисија помогла да Косово изгради демократске институције. УН треба да буду поносне на постигнуто и ту успешну причу - рекла је представница САД.
Чврст став
Лидер Народног слободарског покрета Мирослав Паровић оцењује да су овим наступом Руси показали зубе Америци.
- Ставили су до знања да око КиМ ствари неће ићи онако како су Американци замислили. Историја је показала да је Русија за Србију спремна да уђе и у оружане сукобе, тако да ће дипломатски рат који се води по питању КиМ јачати. Руси Американцима више неће дозволити хегемонистичку политику - каже Паровић.
Посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић мисли да је Москва показала принципијелну политику која се базира на поштовању међународног права.
- Јасно је да би НАТО снаге желеле да повлачењем Унмика препусте у потпуности Косово Албанцима, а Руси су тога свесни и то неће дозволити - наводи Ђукановић.
Спремни захтеви САД
1. Смањење и коначно повлачење мисије Унмик са КиМ
2. Проређивање динамике одржавање седница о Косову
3. Проређивање извештаја генералног секретара УН о Косову са три на шест месеци
4. Потпуно учлањење Косова у међународну заједницу, УН и Интерпол.
Милован Дрецун, председник Одбора за КиМ
Руси су и досад имали чврст став по питању смањења утицаја Србије на КиМ, а ситуација у Савету безбедности показује да ће се односи између две силе и убудуће заоштравати.
Бошко Јакшић, спољнополитички аналитичар
Руска реакција је очекивана, показали су шта мисле о плану Запада да КиМ препусти властима у Приштини. И Руси и Американци су јасно показали које ставове заступају.
Драгомир Анђелковић, политички аналитичар
Русија и Кина још једном су демонстрирале да чврсто стоје уз Вучића и Србију и да нас истински третирају као партнере.
И ово је Москва блокирала
2015. на Генералној конференцији Унеска Русија гласала против тога да Косово уђе у ту институцију
2015. пред Саветом безбедности УН уложен вето на британску резолуцију да се у Сребреници догодио геноцид. Сви системи САД су старо гвожђе, Руси имају новог господара оружја. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф