Најновије

ЧУВАЈТЕ СЕ КОНТРАУДАРА АМЕРИКЕ: Вашингтон неће мирно гледати како Кинези преузимају саудијску нафту!

Државе су, разуме се, и раније ово пробале, од када је систем успоставио амерички државни секретар Хенри Кисинџер у тандему са Кућом Сауда 1974. Велики број људи широм Блиског истока и Северне Африке брзо је осетио последице одлуке Садама Хусеина да продаје нафту у еврима. Затим је ту био Гадафијев панафрички план, који је подразумевао златни динар и који није успео да узбурка нафтно тржиште.

Американци неће мирно посматрати... (Илустрација: Правда)

25 година после тога Кина повлачи потезе у циљу ослобађања од стега америчког петродолара. План је да се креирају нафтни фјучерси којима би се трговало у јуанима и који би били у потпуности конвертибилни у злато на берзама у Шангају и Хонг Конгу. "Шангајска берза за фјучерсе" и њен огранак "Шангајска међународна енергетска берза" већ су имале четири симулације за фјучерсе сирове нафте. Очекивало се да ће бити окончане до краја ове године, али сада делује мало вероватно да ће се догодити. Међутим, када то 2018. изађе на чистац, суштина ће бити јасна – троструки однос нафте, јуана и злата ће заобићи долар, а ера петројуана биће надохват руке. Ипак, намећу се питања како ће Пекинг технички успоставити конкуретско тржиште нафтних фјучерса везаних за сирову нафту у односу на Брент и ВТИ и како ће кинеска контрола капитала утицати на то. Пекинг је по овом питању прилично дискретан. Петројуан није чак ни поменут у документима Народне развојне и реформске комисије током историјског 19. конгреса Комунистичке партије прошлог октобра, о чему више можете да прочитате ОВДЕ.  Сигурно је да су земље БРИКС подржале успоставлјање петројуана на њиховом самиту у Сјамену ове године, што су дипломате и потврдиле за "Азиа тајмс".

Интернационализација јуана

Венецуела је такође у игри. Од суштинске је важности запамтити да је Русија број два, а Венецуела број седам на листи 10 највећих светских произвођача нафте. Пекинг и Москва су већ приближили своје економске везе, док је прилично могуће да ће се и други произвођачи придружити клубу. „Овај уговор има потенцијал да у великој мери помогне кинеском настојању да интернационализује јуан“, био је недвосмислен Јао Веи, главни економиста Сосијете женерал банке у Паризу. Обиман извештај ДБС банке у Сингапуру такође је исправно погађао, повезавши интернационализацију јуана са експанзијом грандиозне иницијативе "Један појас, један пут". Следеће године ће на столу бити шест великих пројеката БРИ. Мегаинфраструктурни пројекти укључиће брзу железницу Џакарта – Бандунг, железницу Кина – Лаос, као и железницу Адис Абеба – Џибути. Остали кључни пројекти биће мађарско-српска железница, пројекат Малака пролаз у Малезији и проширење капацитета луке Гвадар у Пакистану. ХСБЦ је проценио да ће експанзивни програм Један појас, један пут додатно генерисати најмање 2,5 билиона долара додатне вредности трговине годишње, што у потпуности мења правила игре. Важно је запамтити да реч „појас“ у називу иницијативе БРИ означава низ коридора који повезују источну Кину са гасом и нафтом богатим регионима у Централној Азији и на Блиском истоку. Мрежа брзих железница или нови путеви свиле, премрежавају регионе богате чиме другим него резервама злата. Међутим, кључна ствар за будућност петројуана су дешавања око Куће Сауда, и тога шта ће они учинити. Да ли би принц престолонаследник Мохамед бин Салман, познатији као МБС, требало да прати руско вођство? Ако би то урадио, то би била једна од парадигми које би обележиле овај век. Ипак, постоје знаци шта би могло да се догоди. Златни уговори деноминовани у јуанима биће на тржишту не само у Шангају и Хонг Конгу већ и у Дубаију. Саудијска Арабија такође размишља о издавању такозваних "Панда" обвезница са својим блиским савезником Уједињеним Арапским Емиратима како би на Блиском истоку преузели водећу улогу за кинеске међубанкарске обвезнице. Наравно, увод у „дан Д“ ће бити када Кућа Сауда званично саопшти да прихвата јуан за бар део свог извоза у Кину. Оно што је, међутим, јасно је да Саудијска Арабија просто себи не може да дозволи одрицање од Пекинга као од једног од својих најзначајнијих купаца.

Саудијски кључ

На крају, Кина је та која ће диктирати будуће услове. То би могло да подразумева додатни притисак на учешће Пекинга у иницијалној јавној понуди за Арамко (национална нафтна компанија Саудијске Арабије). Паралелно с тим, прихватање петројуана од Ријада ће за Вашингтон бити црвена линија. Независни европски извештај истакао је шта би могли да буду адути Пекинга – „одобрење за издавање трезорских записа у јуанима од стране Саудијске Арабије“, креирање Саудијског инвестиционог фонда и удео од пет одсто у Арамку. Државе снажно погођене америчким санкцијама, као што су Русија, Иран и Венецуела, биће међу првима које ће пригрлити петројуан. Мањи произвођачи, попут Анголе и Нигерије, већ продају нафту и гас другој највећој светској економији у кинеској валути. Што се тиче земаља укључених у нове путеве свиле, а које нису извозници нафте, као што је рецимо Пакистан, најмање што могу да ураде је да избаце долар из билатералне трговине. То је оно што министар унутрашњих послова Пакистана Ахсан Икбал тренутно разматра. Наравно, биће и америчког одговора. Долар је још увек глобална валута, иако је у последњој деценији можда изгубио нешто свог сјаја. Међутим БРИКС, као и Шангајска организација за сарадњу, које укључују и потенцијалне чланице попут Ирана и Турске, све више постављају билатералну и мултилатералну трговину на колосек који заобилази доларску подлогу. На крају, неће бити готово док год дебела (златна) дама пева. Кад почетак краја петродоларског система постане чињеница, пазите се америчког контраудара. Осим Кине, и Русија убрзано уводи мере за избегавање долара у међународној трговини. Више о пооследњем потезу Москве у том смеру, сазнајте ОВДЕ. Извор: standard.rs, Asia Times

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Арамко - највећа нафтна компанија на свету:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА