Вулин је, у обраћању на округлом столу "Политичко-безбедносни и одбрамбени аспекти косовско-метохијског проблема" који се одржава у оквиру унутрашнег дијалога о Косову и Метохији, истакао да решавања питања КиМ не може бити без решавања националног питања Срба на Балкану.
„Након два века упорне, жилаве борбе, некада всише, некада мање успешне, српски народ није решио своје национално питање. Грађански рат који је разбио СФРЈ оставио је српски народ подељен, развијен, у државама које није бирао, у државама које га сматрају реметилачким фактоорм", рекао је Вулин.
Тако, казао је, произилази закључак да је грађански рат на простору бивше СФРЈ имао заједничку црту сукоб и обрачун са Србима. Чак и тамо где организованих Срба није било, и где се није могло замислити да је сукоб са Србима могућ“, подвукао је миистар.
Указао је да Срби нису показали тенденцију насељавања на било чијем простору, а да неки други то јесу радили.
Вулин је нагласио да однос Србије према региону, односно суседима мора бити екивалентан њиховом односу према представнцима српске заједнице која живе на њиховој територији.
„Није могуће представљати српску заједницу као реметилачким фактор, претњом за постојање те државе, и говорити да је однос са Србијом у успону. Какав однос имате са Србима крај којих живите такав однос имате са Србијом. Србија има легитимно право да заштити припаднике свог народа. Све државе које имају привилегију да на њеним просторима зиве Срби треба да се опходе према њима са поштовањем“, подвукао је он.
Указао је да у европским интеграцијама, које су стратешки циљ Србије, не смемо бити условљавани одустајањем од решавања наицоналног питања Срба.
Два века покушавамо да решимо то питање и то се, према његовим речима, не сме препустити бриселској администрацији.
Истакавши да је то његов лични став, а да ће ВС као и увек у историји бити на старни свог народа и ослонац који се никада не измиче, Вулин је рекао да ће стабилнсот Балкана зависити од тога колико ће балкански народи бити сигурни и задовољни решењем свог националног питања.
„Бивша СФРЈ се распала јер није успелада реши нацинално питање. Сукоби на Балкану су увек сукоби нација. Онај ко на Балкану није успео да реши национално питање није успео да реши мир и стабилност на дужи период“, уверен је он додајући да у то треба уверити и велике силе.
Вулин је указао да је нова реалност да ће албански народ, након што ће Македонија, како се очекује, убрзано ући у НАТО живети у једном безбедносном простору, те ће имати политички значај у свим државама у којима живе, а тао и на однос када су у питању Срби и Србија.
„Нема суштинске разлике између Албаније, Македоније, Црне Горе и територије коју знамо као КиМ. Упрвао због тога процес стварања Велике Албаније мора бити заустављен“, подвукао је он.
Вулин је рекао да је суштинско питање, на које морамо наћи одговор како да зауставимо Велику Албанију, па се не смеју изјаве о доласку у Ниш сматрати олаким, јер ту поруку никада није осудио ниједан политички представник албанског народа ус вим државама региона.
„Зато процес заустављања ''велике Албаније'' мора да започне на постору КиМ“, нагласио је министар.
Он је рекао да трајно и сгурно разграничење између Срба и Албанаца мора да се успостави на КиМ, али и да процес разграничења не може да се оконча без да све није испуњено, договорено и завршено., а то подразумева да Бриселски споразум мора бити до краја спроведен, и формирање ЗСО и све остало.
„Србија не може себи да дозволи уступање простора, ни политичког и економског, да дозволи да се Велика Албанија ствара на њеним гранциама, а да њене границе одређују други. Ми не тражимо решње са Приштином, већ бар сада са Тираном. Албански фактор на Балкану није насумичан, расцепкан, он је јединстевн, одређен са врло јасним идејама и правцима“, рекао је он додавши да је тзв. велика Албанија суштински извор нестабилности на Балкану.
Поновио је да косметски замрзнути конфликт није једини који српски народ има.
„Сукоб са албанском нацијом није једини сукоб и једина нација са којима бисмо имали да разговарамо о положају нашег народа и будућности. Уколико косовски конфликт није добар ни за будућност Албанаца и Срба, нису ни други кзамрзнути ни најмање добри за нас и суседе на Балкану. КиМ врло често изгледа као једино битно питање у националном смислу, али није тако“, рекао је Вулин.
Одбацио је критике да ВС нема право да се укључи у унутаршњи дијалог, поручивши да је Војска један од најпоштованијих делова нашег друштва, и да има право и обавезу да каже шта мисли, сигурно више него неке невладине организације, које сматарју да је само њихово постојање довољно да могу да говоре шта мисле.
Иницијативу председника Србије Александра Вучића да се разгвара о Косову и Метохији Вулин је оценио актом полтичке и личне храбрости.
„У протекла два века нико није имао храбрости да тако дубоко уђе у суштину косметског проблема“, поручио је Вулин.
Пленковић назвао Србе агресорима, а Теслу Хрватом! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг