Болтон, који је на тој функцији заменио Х. Р. Мекмастера, пре 10 година упозоравао је да ће се регион Западног Балкана суочити са бројним нестабилностима уколико Косово постане независно.
- Не препоручујем државама у региону да признају Косово јер је у питању заштита суштинског концепта да људи различитог етничког порекла живе заједно у оквиру граница хетерогених земаља. Независност КиМ није економски одржива и ризикује привлачење исламских екстремиста из целог света. То би могло да дестабилизује друге земље, попут Црне Горе и Македоније, у којима такође живе Албанци - рекао је он 2008. године, непосредно након што је Косово прогласило независност.
Болтон, који је био амерички амбасадор у УН, тада је предвиђао и да би због КиМ могло да дође до новог заоштравања односа између САД и Русије.
- Уколико би се питање статуса Косова решило на начин који је био супротан вољи Београда, па и других сила, попут Русије и Кине, нема сумње да би током времена тај локални проблем могао да доведе до веће напетости у односима Вашингтона и Москве, а потенцијално и других земаља. Такође, сасвим је сигурно да ће доћи до поделе Косова, пошто ће области углавном насељене Србима бити оријентисане ка Србији и настојаће да се отцепе - упозоравао је он.
За разлику од Болтона, његов претходник Херберт Рејмонд Мекмастер био је главни гост на прослави десетогодишњице независности Косова у Амбасади Косова у Вашингтону. Мекмастерови главни сарадници били су Иљбер и Иљу Бајрактари, избеглице са Косова које су након студија на Принстону и Харварду успели да се домогну важних позиција у америчким државним органима. Тек ће се видети да ли ће доласком Болтона на позицију саветника они остати на својим функцијама, као и да ли је нови Трампов саветник променио свој став о независности КиМ.
Остали Трампови сарадници углавном подржавају власти на Косову, а међу њима је и Мајк Пенс, потпредседник САД, након чијег избора се очекивало више слуха за српске интересе у Америци. Пенс је, наиме, раније био члан српског кокуса у Конгресу, чији је задатак био да се проблеми Србије више чују у Америци.
Следио је званичну америчку политику према КиМ, а примио је и косовског председника Хашима Тачија. Том приликом дао је подршку “сувереном, демократском и просперитетном Косову”. Пенс се такође заложио за трансформацију безбедносних снага Косова у војску, али у складу са Уставом.
Подршку формирању војске Косова властима у Приштини дао је и Џејмс Матис непосредно пре него што је званично изабран за америчког министра одбране. Тада је изјавио и да се нада да ће Србија признати КиМ пре уласка у ЕУ.
Још већу подршку Косово има од Мајка Помпеа, новог државног секретара САД и бившег директора ЦИА. У време док је предводио америчку обавештајну агенцију, више пута се срео са Рамушом Харадинајем, премијером Косова. Након последњег сусрета, на званичном налогу ЦИА постављено је низ твитова о Косову.
Медији су писали и о његовом пријатељству са Албанцем из САД Џоном Алитом који је, како се спекулисало по медијима, умешан у паљење Цркве Светог Саве на Менхетну и то због спора око земљишта.
Министар полиције био у специјалним операцијама на КиМ
Специјалне везе са Косовом има и Рајан Зинке, министар унутрашњих послова САД и бивши командант „Фока“. Како се може прочитати у његовој биографији, учествовао је у мисијама специјалних операција на КиМ, али и у БиХ и Хрватској. О томе у јавности није говорио.
23 смене за годину дана
Мекмастер је последњи у низу смењених у Трамповој администрацији. Прошле недеље отпуштен је државни секретар Рекс Тилерсон, а међу бившим радницима Беле куће су и директор ФБИ Џејмс Коми, главни стратег Стив Бенон и портпарол Шон Спајсер.
Прочитајте ОВДЕ зашто је Александар Вучић изјавио да рат против српског народа још траје?
Набавите књигу руских геополитичара Дугина и Савина о томе како Америка ратује против читавог света методама мрежног рата Posted by ?????? ?????? ?????? on ????? 2. ???? 2018.
Извор: Блиц