Овај потез Кремља, како преносе извори, осим што представља снажно заступање ставова Београда у међународној арени, практично је прва конкретна последица отвореног телефонског разговора Владимира Путина и Александра Вучића. Током те једночасовне размене ставова и упознавања са драмом коју је изазвао дивљачки упад РОСУ на север КиМ, председник Русије недвосмислено је осудио насиље над Ђурићем и голоруким српским народом и поновио да ће се његова земља залагати за поштовање територијалног интегритета и независности наше земље. А, овај демарш који ће руски дипломатски представници уложити у УН, ЕУ, ОЕБС и НАТО, ново је снажење Резолуције 1244 која је, према оценама из Москве, темељ свих разговора о статусу наше јужне покрајине.
Осим тога, Путинова порука да је за Русију Србија најважнија земља на Балкану, па и у Европи, додатно ће ојачати наше преговарачке позиције у напетом политичком трилеру са косовским Албанцима.
Аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да би Београд отворену руску подршку требало да искористи да се косовски проблем отвори у УН на другачији начин:
- Треба тражити јачање мисије Унмика на Косову, науштрб Еулекса, а можда и да се Русија активно укључи у дијалог Београда и Приштине. Дошли смо у фазу када је потпуно огољено да је наше поверење у Запад било потпуно неосновано - имали смо гаранције НАТО да албанске снаге неће ићи на север, а РОСУ је упао у Косовску Митровицу и ухапсио Ђурића.
Поједини чланови Владе, попут министра Ненада Поповића, отворено позивају да Београд хитно упути позив Русији да се укључи у дијалог.
Проф. Дејан Милетић, из Центра за проучавање глобализације, упозорава да би то могао да буде "мач са две оштрице". Он објашњава да су поруке које су послате током разговора Вучића и Путина потврда добрих односа Србије и Русије и одговор Москве на наше одбијање да протерамо њихове дипломате:
- Међутим, блиски односи са Москвом су и изазов, јер ћемо сигурно доћи "под оштрицу" моћних држава са Запада.
За Драган Ђукановића, са ФПН, подршка Русије дошла је у важном моменту:
- То треба искористити да се настави бриселски дијалог и процес нормализације односа.
Реаговали и 2008.
Русија се већ у УН оштро противила било каквим покушајима кршења или заобилажења Резолуција 1244 која, између осталог, не предвиђа формирање било каквих албанских оружаних снага. Тако је 2008. Москва запретила упућивањем демарша на Ист Ривер због реконфигурације Унмика и размештања мисије ЕУ у покрајини, за коју су "заслужни" Тадић и Јеремић, тражећи да то одобри и Савет безбедности и стране учеснице.
Лукашенко хитно шаље ракетни систем С-300 Србији. Више о томе читајте ОВДЕ.
Набавите књигу руских геополитичара Дугина и Савина о томе како Америка ратује против читавог света методама мрежног рата Posted by ?????? ?????? ?????? on ????? 2. ???? 2018.
Извор: Вечерње новости