Влада Косова је 2015. године саопштила да је Министарство економског развоја постигло договор са Светском банком и америчком компанијом Contour Global који би отворио пут ка уговору о изградњи фабрике Косово е Ре (Ново Косово).
Светска банка је 2016, рекла БИРН-у да ће да подржи пројекат тек након што све релевантне еколошке, друштвене и техничке анализе буду спроведене и након консултација са јавношћу и другим акционарима.
Након постављеног питања извршног директора Балканске зелене фондације Висара Аземија, Ким је рекао да је Светска банка донела чврсту одлуку да не настави са пружањем финансијске подршке термоелектрани на угаљ на Косову.
- Наши подзаконски акти захтевају да одаберемо опцију са најнижим трошковима, а обновљиви извори енергије сада су испод цене угља. Тако да без сумње, то нећемо да учинимо - рекао је он.
Након што је влада Косова потписала уговор вредан 1,3 милијарде евра са Contour Global-ом, Косовски конзорцијум цивилног друштва за одрживи развој (КОСИД) рекао је да ће „пројекат угрозити европску будућност Косова“ и да би влада требало да ради на развоју ефикасне енергије на Косову.
Аземи је рекао да би грађани Косова морали да плаћају 50 одсто веће рачуне за утрошену енергију ако би се електрана и изградила – због великих трошкова њене изградње и да би то имало значајан утицај на животну средину услед сагоревања лигнита који се користи као гориво.
Премијер лажне државе Косово Рамуш Харадинај рекао је раније ове године да фабрика мора да се изгради, упркос еколошким опасностима – како би се енергија производила на локалном тржишту.
- Ако бисмо морали да увозимо и електричну енергију, како неки предлажу, да купујемо електричну енергију од суседа, сви би морали да постанемо избеглице - рекао је он.
Пацоли спремио је 100 милиона евра као мито за све државе које размишљају да повуку признање такозване независности власти у Приштини! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Ало