Тако, цигле које стижу на градилиште су заправо "обогаћене“ урином захваљујући студентима Универзитета у Кејптауну. Млади истраживачи успели су да комбинују људски урин који је сакупљен од специјално дизајнираних писаора у инжењерској згради универзитета, затим ка мешају са песком и бактеријама.
Не може се рећи да су они први открили ову потенцијалну револуцију када је реч о грађевинском материјалу, јер је доста раније откривено нешто слично и то случајно. Међутим, они су јединствени јер технику већ примењују у пракси.
Реч је о таквозваним био циглама које не морају да се пеку већ се праве већ на собној температуру. Микробиолошки процес између зрнаца песка и урина изазива хемијску реакцију стварајући лепљиву масу која се временом учврсти. Овако настаје био-цигла која даје изузетне резулате на отпорност па тако при оптерећењу на притисак, практично, нуди исте особине као и цигла од глине или чак мермер.
- Што дуже пустите бактерије да одраде посао, производ ће бити јачи - рекао је професор овог Универзитета, др Дилан Рандал.
Рандал каже да је урин течно злато.
- У запремини, урин има мање од једног процента отпадних вода, али садржи 80 процената азота, 56 процената фосфора и 63 процента калијума који се налази – рекао је он.
Афроамериканка мрзи црнце и тврди да је белкиња. Више о томе сазнајте ОВДЕ.
Извор: Б92