Генерални секретар НАТО борави у Србији од 6. до 8. октобра, а разговор на форуму "Лидерство за безбедност региона" организују Београдски фонд за политичку изузетност, Београдски центар за безбедносну политику и Европски покрет у Србији.
Вучић и Столтенберг ће, уз модерацију председнице Београдског фонда за политичку изузетност Соње Лихт разговарати и о томе шта Србија жели да постигне већом сарадњом са НАТО.
Столтенберг је у недељу, после предавања на Филолошком факултету, изјавио да многи људи у Србији и даље имају лоша сећања на бомбардовање 1999. године, али да је то урађено како би се заштитили цивили и зауставила власт тадашњег председника СР Југославије Слободана Милошевића.
"Нагласио сам да смо то урадили да бисмо заштитили цивиле и зауставили Милошевићев режим. Али, моја најважнија порука је да морамо да гледамо у будућност,” рекао је Столтенберг за РТС после посете факултету, на којем су студенти највише питања имали о бомбардовању Југославије.
Он је додао да НАТО подржава дијалог Београда и Приштине и то не само политички.
"Дијалог је потребан због превазилажења разлика и проналаска политичког решења. НАТО га подржава, не само политички, већ и зато што смо присутни на Косову у виду Кфора, чији је задатак очување сигурности. И даље ћемо бити ту да заштитимо све заједнице,” рекао је Столтенберг.
Шеф НАТО је од самог ступања на ту дужност отворио простор за другацији дијалог са званичним Београдом, а пре годину дана у разговору је с Вучићем у Бриселу истакао да снажна и просперитетна Србија значи више за безбедност и стабилност на Западном Балкану.
Столтенберг је тада поновио да НАТО поштује суверену одлуку Србије о војној неутралности, да је блиска сарадња са НАТО и њеним чланицама могућа и без чланства Србије у алијанси, као и да је на Србији, као сувереној земљи, да одлучи како жели да сарађује са Русијом.
Србија има озбиљну сарадњу са НАТО кроз Прогам партнерства за мир и, према доступним подацима, Војска Србије учествовала је у више заједничких вежби са снагама алијансе него са руском војском.
Да су користи од те сарадње вишеструке говори и председник Вучић који сматра и да догађаји из 1999. године не би требало да буду препрека добрим односима са НАТО, јер Србија мора да гледа у будућност, док је Столтенберг, који је део детињства провео у Београду, неколико је пута изразио жаљење због невиних жртава НАТО бомбардовања.
Прочитајте ОВДЕ шта је све рекао Дејан Берић о Вучићу и Путину.