Тејлор је то казао на предавању у Дипломатској академији у Београду, где је заједно са генералом Луисом Макензијем говорио поводом обележавања века од завршетка Првог светског рата у част српско-канадских савезничких веза из Великог рата, саопштило је данас Министарство спољних послова Србије.
Генерал Макензи говорио је о искуствима на Балкану када је био у снагама УНПРОФОР-а, а Тејлор о значењу морала групе у случају Медачког џепа и Косова и Метохије. Тејлор је у свом излагању 15. новембра навео и да је Батаљон “Принцеза Патриција” у Медачком џепу претрпео губитке због тога што је био принуђен да узврати ватру Хрватима који су напали цивиле и истакао да је овај батаљон награђен у Канади највишим државним почастима. Генерал Макензи је говорио о савезничким везама у Великом рату, посебно указавши на чињеницу да је прва жртва била српска, Душан Ђоновић, а да је последња био Канађанин војник Џорџ Лоренс Прајс, који је служио у 28. батаљону.
Говорећи о искуствима у мировној мисији УНПРОФОР-а у Босни и Херцеговини, рекао је да је из Канаде кренуо са једном визијом, а да се на терену сусрео са потпуно другачијом ситуацијом од приказиване. Он је, међутим, како је казао, сматрао да му војничка част налаже да исправно поступа, па је и његов став према Србима настојао да буде исправан, а то је наилазило на неразумевање друге стране, јер је врло често тумачен као пристрасан. Ипак, нагласио је да би и сада поступио онако како му савест налаже.
Предавању су присуствовали и др Ивана Лучић, потомак војводе Степе Степановића, и потомак Милунке Савић “Гвоздене леди, гвозденог пука” др Слободанка Грковић. Том приликом уручене су им плакете “Српско-канадске савезничке везе у Великом рату” и значка “Наталијина рамонда”. Гости су у пратњи координатора за очување традиције српског дипломатског корпуса амбасадора др Љиљане Никшић посетили Музеј српске дипломатије, и том приликом Библиотеци министарства спољних послова поклонили књигу са посветом “Миротворац” генерала Луиса Макензија, мемоаре из периода када је био у БиХ у оквиру УНПРОФОР-а, и “Инат” Скота Тејлора, који говори о његовом виђењу дешавања на Косову и Метохији. Потом су у Алеји великана посетили меморијале српских војсковођа, затим Милунке Савић и положили цвеће у Крипти Ослободилаца Београда, наводи се у саопштењу Министарства.
Следећи председник Интерпола је већ познат. Погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг