Најновије

"КАДА НЕГДЕ ГУБИШ ПРОГЛАСИ ЗВАНИЧНО ПОБЕДУ И ПОВУЦИ СЕ": Амери су у Сирији изгубили битку са Русима

Американци су у Сирији изгубили битку са Русима, а Трампова објава о повлачењу америчке војске из те земље, уз констатацију „поразили смо ИД“, јесте пука реторика коју себи може да дозволи велика сила.

Илустрација (Фото: Правда)

„Теорија чувеног америчког политиколога Збигњева Бжежинског поново на делу: ’Када негде губиш прогласи званично победу и повуци се‘. Баш како су урадили и 1975. године у Вијетнаму“, коментарише Мирослав Лазански одлуку председника САД Доналда Трампа о повлачењу америчке војске из Сирије.

„Поразили смо ИД у Сирији, једини разлог због којег смо се тамо налазили током мог мандата“, објавио је Трамп, где друго него на Твитеру. Доследан свом маниру изненадио је, како пишу поједини амерички медији, не само Пентагон и његовог шефа Џејмса Матиса, него и неке од најближих сарадника, попут саветник за националну безбедност Џона Болтона.

„Није то никакав америчка победа. Американци су у Сирији изгубили битку са Русима. Трамп види да једноставно нема смисла да тамо губи животе својих људи и уопште свој кредибилитет. У сваком случају, повлачење Американаца из Сирије јесте директна последица спознаје да су Руси однели геостратешку победу“, истиче саговорник.

Трамп мора да каже да су победили ИД, јер наравно да нико од њега не очекује признање да су га и помагали, каже Лазански, који је више констатовао, него што је питао, чијом су то заслугом главни лидери ИД из Сирије евакуисани у Авганистан. На то су и Руси више пута упозоравали, додаје спољнополитички коментатор листа „Политика“.

За историчара Немању Старовића, стручњака за Блиски исток, Трампова одлука о повлачењу из Сирије, које је већ данас почело, ипак је неочекивана.

Тачно је, каже, да је ИД побеђен. Највећи део заслуга за то, сматра он, треба приписати легалној влади у Дамаску, али и додаје да није занемарљив ни амерички допринос тој победи и то на истоку Сирије, где су америчке снаге покривале потез припадника ИД из правца Ирака.

На питање шта је Америка остварила од циљева с којима је ушла у рат у Сирији, Старовић подсећа да је од самог почетка Арапског пролећа, 2011. године, њен циљ несумњиво био да дође до слома режима у Дамаску, што се са протоком времена показало све мање достижним.

„Доласком Доналда Трампа на власт циљеви Вашингтона су преформатирани јер су схватили да до слома режима неће доћи и поставили су нови циљ — задржавање војног присуства у североисточном делу где њихове проксије, односно посредничке снаге, представљају управо курдски борци које Турска оптужује за припадност терористичкој Радничкој партији Курдистана“, истиче саговорник.

Старовић зато сматра да ће од повлачења америчке војске, до чега је дошло након директног телефонског разговора турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и Трампа, највећу корист извући Турска. Како објашњава, добиће још једну значајну територију на североистоку Сирије, где ће моћи да пројектује своје војно присуство, а у исто време, на политичком плану, она и даље остаје унутар процеса из Астане који води заједно са Руском Федерацијом и Ираном.

Курди ће се, тврди он, наћи на удару нове турске војне интервенције, што највиши званичници из Анкаре уопште и не крију и последњих седмица отворено говоре о трећој фази турске интервенције на североистоку Сирије.

И Лазански сматра да је повлачење Американаца из Сирије уступак Турцима по питању Курда и да је сада питање хоће ли Анкара истрајати на споразуму о куповини руског ракетног система С400, или ће ту Американци утрчати са својим „Патриотом“.

И Старовић указује на ту могућност.

„Уколико ово представља индикатор приближавања Анкаре и Вашингтона, то би за последицу могло да има слабљење веза између Турске и Руске Федерације. Међутим, имајући у виду карактер турске спољне политике да остане у свим процесима и да развија сарадњу и са Истоком и Западом, још је рано да доносимо далекосежне закључке“, мишљења је овај историчар.

Он пак нема дилему кога ће обрадовати повлачење америчких снага.

„То ће довести до јачања режима у Дамаску, чиме Русија свакако може да буде задовољна. Свакако, Русија остаје присутна у Сирији са својим војним базама, али не само са тим. Остаје присутна и као главни спољнополитички покровитељ режима Башара ел Асада“, указује саговорник, који додаје да су у Америци на најновији Трампов потез о повлачењу из Сирије већ стигли полушаљиви коментари.

Трампов слоган из предизборне кампање „Учинимо Америку поново великом“ („Make America Great Again“) преиначен је у „Make Assad Great Again“.

Коме треба рат на границама Русије прочитајте ОВДЕ.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Извештај са сиријског ратишта за јучерашњи дан

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА