Мас је, наиме, забринут због све модернијих перформанси руских нуклеарних ракета које на нишану држе бројне европске земље попут Пољске, Украјине, Чешке, балтичких земаља, али и Немачке, одбрусио Вашингтону да ће евентуално размештање америчких бојевих глава на европском тлу наићи на жесток отпор свих земаља.
Притајени хладни рат и убрзана трка у наоружању настали су као одговор на Трампово повлачење из споразума ИНФ о ограничењу нуклеарног наоружања из 1987, а такав потез шефа САД успео је за кратко време да до темеља уруши односе са некадашњим америчким савезником у Европи, Немачком.
- Размештање ракета неће проћи у Немачкој. Трка у наоружању је хладноратовска логика. Не можемо принципе осамдесетих примењивати на данашње проблеме - изјавио је Мас и тиме најавио замршену и неизвесну будућност некада пријатељских односа између Немачке и САД.
Он је додао и да Европа не би требало да се упушта у расправу коју воде Русија и САД о нуклеарном наоружању.
- Ни под којим условима Европа не сме да пристане да учествује у платформи о нуклеарном наоружавању, које сматрам изузетно погрешним и лошим у овом тренутку - изјавио је Мас у намери да умири руског лидера Владимира Путина, који је више пута претио да су руске ракете средњег домета спремне да погоде безмало све циљеве у западној Европи, укључујући и Берлин.
Масов жесток одговор Вашингтону, преносе медији, само је још једна у низу потврда да се ставови врха немачке државе и америчког председника Доналда Трампа у овом тренутку толико разилазе да је право питање да ли ће они икада моћи да се врате на ниво од пре неколико година.
- Из дана у дан сведоци смо драстичне промене политике између Берлина и Вашингтона, а прогнозе нису светле - преносе светски медији и подсећају на изузетан анимозитет који је завладао између немачке канцеларке Ангеле Меркел и шефа САД Доналда Трампа.
Путин тестирао систем за који Запад није веровао да постоји
И док се у Европи води полемика о размештању америчког оружја на границе према Русији, из Москве је стигао ледени туш у виду успешног тестирања новог хиперсоничног ракетног система "Авангард". Председник Русије Владимир Путин преко видео-линка посматрао је тестирање и честитао припадницима руског министарства одбране на успешно обављеном задатку. Руски председник је још у марту најавио развој нових оружја, укључујући и "Авангард", те поручио да она могу да погоде било коју тачку на свету и успешно избегну амерички ракетни штит.
Распад споразума старог три деценије
- ИНФ споразум о ограничавању нуклеарних ракета средњег домета потписали су 1987. тадашњи совјетски лидер Михаил Горбачов и председник САД Роналд Реган
- споразум је укључивао ракете домета између 500 и 5.000 километара, али без подводних ракета које се испаљују са подморница
- амерички конгрес ратификовао је споразум 1988.
- у оквиру програма уништено је са обе стране 2.692 бојеве главе укључујући и лансирне рампе
- 20. октобра шеф Беле куће Доналд Трамп најавио је повлачење из тог споразума
- Руски председник Владимир Путин отворен је за дијалог по том питању, али је изјавио да ће, уколико САД иступе из споразума, и Русија учинити исто.
Амери повлаче војску из Сирије, а шаљу злогласне плаћенике. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф