"Ја просто не могу да верујем да тако моћне земље не могу да утичу на Приштину, то ми делује као лажна прича", рекао је Дачић новинарима у Београду, наводећи да је добро што Хан одлази у Приштину.
Додао је да Хану жели успех и да не сумња у његове добре намере, али да није сигуран како ће се завршити.
Упитан да ли очекује да ће Хан на Косову "лупити шаком о сто због свега што се дешава" рекао да не зна да ли ће он то учинити и да не би да претпоставља шта може да се деси.
"Овде је на проби не само то какве ко има карактерне особине у смислу наступа, већ да ли међународна заједница може да контролише Приштину или не", рекао је Дачић и додао да поруке међународне заједнице Приштини нису спорне, али да од њих нема резултата.
Дачић је рекао и да ће Србија бити конструктивна и да не жели да се свађа и инати са било ким.
"Али ако неко мисли да то што ми у свету говоримо да не треба да се врши признање Косова - провокација за Приштину, ако бисмо тако гледали, ми бисмо све земље које лобирају за признање Косова требало да сматрамо за непријатеље", рекао је он.
Шеф дипломатије је поновио да Београд жели да се настави дијалог, али да га не може бити без укидања безумних мера, које су, каже, ушле у фазу екстремизма јер Приштина не може да оствари своје политичке циљеве.
Он је додао да постоје и идеје и захтеви да Београд престане да утиче да земље широм света да повлаче признање како би Приштина на шест месеци укинула таксе, као и да се врши притисак да Вучић настави преговоре а да таксе остану на снази.
"Не знам какве то везе има једно са другим. Ми желимо дијалог, али мора да буде смислен и да се добро зна шта се жели", рекао је Дачић.
Он је рекао да је тренутна ситуација неодржива и да није у складу са политиком регионалне стабилности и сарадње.
"Ово је бес због тога што им не иде од руке, али они морају да схвате да не могу да остваре циљеве док се не врате за преговарачки сто и док се не разговара са Београдом, то је и наш циљ", рекао је Дачић.
Каже да би, имајући у виду људе који кажу да ће укинути таксе кад Србија призна Косово, такву политичку реалност требало да прихвате све земље као непријатељски став према Србији.
Да ли трећи ентитет у БиХ може да буде реактивиран, погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг