Уз саму вест ишли су снимци и тврдње да је Панцир-С1 успешно уништен: Чак и да је тај „ракетни погодак“ показао супериорност израелског над руским наоружањем.
Шта се стварно догодило и какав то значај реално има?
Израел наводи да је – поред Панцира-С1 – уништио и сиријски ракетни систем Бук-М1-2, С-200 и С-75.
Наводи и да је успех његове ракете Spike NLOS снимила камера која се налази у њеном `носу`.
Познати руски публициста и војни зналац Алексеј Анпилогов објавио је, међутим, да израелски удар уопште није био убитачан као што се рекламира. Указао је да су сиријском Панциру-С1 оштећени само кабина и предњи точкови. А да су му радар и борбене функције остали неокрњени и неоштећени.
Нагласио је да се нападнути Панцир-С1 може потпуно довести у ред и опет функционисати.
Указао је да је радар Панцира био искључен, а хидраулика лансера ван функције (у време паљбе се лансер подиже и на њене `ноге` да би био стабилнији).
Уредник московског специјализованог журнала „Арсенал Отаџбије“ Алексеј Леонков има фактички исту процену, а додатно указује:
„Израелци су пре напада очито користили дрон за извиђање и имали снимак ситуације. Сви снимци показују да тај сиријски Панцир-С1 није био припремљен за борбу. Уместо да буде на маскираном борбеном положају – налазио се на отвореној писти, а посада је била подаље. Да је било по правилима – Панцир би сигурно открио на време долазећу ракету мада је конструисан за борбу против онога што долази из заздушног простора, а не са земље“.
На снимку се види како сиријски официр трчи према Панциру-С1 и стиже у његову близину управо у моменту ракетног удара.
Према последњим проценама, Израелци су за напад користили артиљеријску самохотку Pereh која користи ракете Spike NLOS које имају домет до 25 километара.
Панцир-С1 није прилагођен борби против противтенковских ракета. Русија такве ракетне системе никада не оставља да дејствују сами и буду без заштите. За њу користи и извиђачке авионе А-50.
Сирија, међутим, нема такве авионе, а ни компактно радарско и ПВО поље, нити врхунске посаде за ракетне системе Панцир-С1 и Бук-М2.
Израелци тврде да су оштећени Панцир атаковали зато што је он гађао њихове авионе – са намером да их обори.
Прочитајте ОВДЕ шта још стручњаци кажу, шта је немогуће радити када је овакав систем у питању.
Извор: fakti.org