Подсећамо да разни истраживачи Троју лоцирају од Мале Азије па све до Неретве. Последњих година посебно су се афирмисале две теорије о Скадру као древној Троји, али и Троји надомак Београда.
Правда је недавно објавила текст о истраживачу Илији Огорелици који тврди да се остаци Троје налазе на тромеђи између насеља Рушањ, Рипањ и Липовачке шуме, код Београда. Више о открићима Огорелице сазнајте ОВДЕ.
Домагој Николић наводи низ разлога зашто срећци не могу бити средњовековни споменици, истичући да се они налазе на погребним гомилама које су старе и до 2000 године пре нове ере. Он каже да су мотиви на стећцима често кроћење коња, да су антички историчари Тројанце називали кротитељима коња.
Он у емисији “На рубу знаности” износи низ аргумената за своје тврдње. Стећага има око 70.000 на Балкану, на територији БиХ, Хрватске и Србије.
Домагој Николић тврди да је на једном од стећака пронашао симоболику која је заправо проказ тачног датума пада Троје који се, према његовим тврдњама, десио 23. априла 1183. године пре нове ере. Он каже да један од стећака који приказује ловца како лови кошуту, сунце како залази и месец на небу, меркур и венеру, као и жену са круном. Према Николићевом тумачењу реч је о приказу тачног распореда сазвежђња Ориона, Бика и Касипеје као и планета сунчевог система на дан пада Троје.
Погледајте целу емисију:
Доказе који руше званичне историјске тврдње о пореклу Срба погледајте ОВДЕ.
Извор: Правда