Браниоци сматрају да због обима и сложености првостепене пресуде није могуће уложити жалбу до 5. јуна.
Они су раније тражили да због "низа правних и чињеничних грешака", пресуда којом је Младић осуђен на доживотни затвор буде преиначена, а Младић ослобођен од оптужби.
Као алтернативу, Младићева одбрана је предложила Механизму да му се суђење понови.
Са друге стране, Тужилаштво у Хагу затражило је жалбом да суд Младића прогласи кривим и за геноцид над муслиманима и Хрватима у пет општина у Босни и Херцеговини, за које је првостепеном пресудом ослобођен.
Хашки трибунал је бившег команданта Војске Републике Српске непосредно пред затварање, 22. новембра прошле године осудио на доивотни затвор због геноцида у Сребреници, прогона Хрвата и Муслимана широм БиХ, терорисања становнитва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем, те узимања припадника Унпрофора за таоце.
Трибунал је, међутим, Младића ослободио оптужбе за геноцид у пет оптина, за које тужилаштво од жалбеног већа Механизма у Хагу (наследника Хашког трибунала) сада жалбом тражи да га прогласи кривим и осуди.
У питању су општине Фоча, Котор-Варош, Приједор, Сански Мост и Власеница.
О жалбама ће одлучивати веће којим преседава судија Теодор Мерон, а у чијем су саставу судије Кармел Адијус, Лиу Дакун, Симор Пантон и Приска Матимба Њамбе.
Пресуда Младићу садржи 2.541 страну са чак 18.211 фуснота што ту пресуду чини најобимнијом у историји Трибунала.
Велика Британија, која у августу преузима председавање Саветом безбедности Уједињених нација, могла би да тражи да се укину седнице о Косову, или да буду затворене за јавност. Више о томе сазнајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг