Због смањења производње гаса у Северном мору и опадања домаћих резрви као последица изласка ове нације из Европске уније, Лондон би се могао наћи у екстремној потреби за руским течним природним гасом (ЛНГ).
Међутим, британски законодавци намеравају да забране испоруке енергената из Русије. Велика Британија ће морати да бира између својих политичких амбиција и економије.
Недавни чланак објављен на oilprice. com под насловом “Зашто је руски гас кључан за Велику Британију“ покушава да објасни да ће енергетски систем Велике Британије бити лишен финансирања из ЕУ. Велика Британија може задовољити своје потребе за природним гасом само на нивоу од 40%. Велика Британија увози 75% природног гаса из норвешких поља Северног мора, са око још 10% катарског ЛНГ.
Вреди напоменути да је Шкотска, која није спремна за излазак из ЕУ, одлучна да оспори депозит Северног мора.
Све док производња гаса у Северном мору опада заједно са обимом британског домаћег складишта, Русија би могла постати одржива алтернатива за Краљевство. Међутим, у земљи постоје антируски политичари који не желе такав развој. “Када је Британији хитно био потребан гас крајем фебруара, два товара ЛНГ-а од 164.000 м3 су испоручена из руског Јамал ЛНГ. Сви су били задовољни због тога, осим политичке елите,“ наводи се у чланку.
ЛНГ фабрика би требало да буде покренута у Балтичком региону 2020. године. Према томе, руски гас ће бити најближи британским потрошачима. Током раних фаза пројекта Северни ток, планирана је грана у Велику Британију, али је тај пројекат на крају одложен,“ каже аутор.
Извршни потпредседник компаније NewTech Services, професор Виталиј Бесел је за руске медије рекао да су “економисти, а не политичари, ти који владају светом.“ “Британија ће куповати течни природни гас из Русије. Сада имамо врло добре шансе да продајемо своје гориво на северним тржиштима Европе захваљујући покретању пројекта Јамал ЛНГ са пројектом Балтик ЛНГ за Северну Европу,“ рекао је стручњак.
Потребе Британије и Европе за руским природним гасом ће наставити да расту јер Европа жели да престане да користи угаљ и да у потпуности пређе на природни гас као најефикасније и еколошки прихватљиво гориво.“
Ових дана, Газпром испоручује око 17 милијарди кубних метара природног гаса у Велику Британију годишње кроз размену снабдевања – операције размене са Норвешком.
Укратко, Норвешка испоручује гас у Велику Британију за обавезе Газпрома, а Газпром испоручује више гаса у континенталну Европу за обавезе Норвешке.
Од јануара до априла, извоз руског природног гаса у Европу је достигао рекордну количину од више од 70 милијарди кубних метара. Може се очекивади да до краја године то буде више од 200 милијарди. Ово је апсолутни рекорд у историји руског и совјетског извоза гаса.
Да би ствари биле горе, Европа је улагала наде за ирански гас, али овај пројекат је сада затворен због недавне одлуке Трампове администрације да се повуче из иранског нуклеарног споразума. Вреди напоменути да Газпром не повезује уговорне цене са квотама нафте.
Према речима Оксфордовог института за енергетске студије, производња гаса у ЕУ ће се смањити са 256 милијарди на 212 милијарди кубних метара годишње до 2020. година, а до 2030. године – на 146 милијарди кубних метара.
Према речима Међународне агенције за енергију, природни и течни гас ће преузети водећу улогу код енергетских превозника од 2015. до 2040. године. Потражња за овим горивом ће се повећати за 1,5 пут, посебно захваљујући земљама Азије и Блиског истока.
Све горе наведено указује на то да Лондон мора да се извини Москви за измишљени случај Скрипаљ и за још много тога, Русија чека својих 5 минута.
Којим људима верује Путин прочитајте ОВДЕ.
Извор: oilprice. com, webtribune.rs