АП наводи да је Бабченко, који је рођен 1977. године, био велики критичар политике Кремља последњих година, а да је у једном од текстова навео и да му није жао чланова руског војног хора Александров и других званичника који су погинули када се авион Тупољев Ту-154 срушио у Црно Море на лету из Сочија у Сирију у децембру 2016.
Неки су након тога позивали да се Бабченку одузме руско држављанство, наводи америчка агенција која пише да је он у својим текстовима последњих година критиковао одлуку о припајању Крима Русији, подршку Русије проруским снагама у Украјини и руске акције у Сирији.
Западни медији позивајући се на полицијске званичнике из Украјине, наводе да је његов рад највероватније био разлог убиства, а "Индепендент" пише да се сматра да је Бабченково критичко извештавање о сукобима у Украјини и Сирији допринело његовом убиству.
Би-Би-Си пише да је он на свом Фејсбук налгу описивао Русију као "агресора", а да је након пада руског војног авиона 2016, почео да прима претње смрћу, што то га је приморало да напусти "земљу у којој се више не осећа безбедним".
Бабченко је, како се даље наводи, писао за велики број различитих медија међу којима и за Би Би Си, извештавајући са лица места на истоку Украјине 2014. када је оборен украјински војни хеликоптер.
Бабченко је упуцан у леђа у уторак увече ватреним оружјем на улазу испред стана у ком је живео у Кијеву, а преминуо је од последица прострелних рана на путу ка болници.
Од августа 2017. године, Бабченко је живео и радио у Кијеву, где је водио програм "Приме. Бабченко" на каналу АТР.
Ово није први случај да се догоди велики међународни скандал, а да се унапред "зна кривац" и то је увек онај који има најмање интереса да се овако нешто догоди.
Случај Сергеја Скрипаља је недаван пример, а чини се да је ово само наставак кампање против Руске Федерације.
Више о убиству руског новинара прочитајте ОВДЕ.
Извор: Медији