Најновије

УЈЕДИЊЕНИ БУНТ: Припрема ли се удруживање грађанских иницијатива из градова Србије?

Укрупњавање опозиционе политичке сцене тешко иде годинама, а у међувремену у појединим градовима у Србији почели су да делују грађанске иницијативе које су чини се преузеле добар део улога опозиционих странака, а грађани су склони више да им верују него политичарима.

Иницијатива Београд (Фото: Јутјуб)

Поставља се питање хоће ли, могу ли и требају ли грађански покрети и иницијативе из Београда, Ниша, Краљева, али и осталих градова у којима се појави грађански бунт, да се уједине у један фронт који би заједнички наступао на политичкој сцени.

Сва је прилика да ће представници ових организација о томе разговарати и да постоји могућност да ће власт али опозиција добити озбиљног политичког конкурента.

Члан Управног одбора Удруженог покрета слободних станара из Ниша, Ђокица Јовановић, износи свој лични став и каже да партијске опозиције тренутно нема и да су то уствари претенденти на исти престо, те да зато постоје удружења грађана, која се баве решавањем проблема грађана на свакодневном нивоу, које ни власт ни „опозиција“ не жели да решава.

– Ако и дође до озбиљнијег савеза грађанским иницијатива он ће бити заснован на социјалним проблемима и социјалној сигурности, а не на великим идеологијама – наводи он.

Добрица Веселиновић, активиста иницијативе Не да(ви)мо Београд, наводи да опозицији тешко иде јер је заглављена у међусобним преговорима, квотама и лицитирању ко је лидер, уместо да се бави свакодневним и реалним проблемима грађана на терену.

– Насупрот томе са друге стране имамо један нови талас буђења енергије грађана широм Србије. Од противљења одлуци да се Нишки аеродром, борби за пијаћу воду у Зрењанину, и протестних шетњи против отпуштања радница у Прокупљу. Остаје отворено ко ће и на који начин каналисати ову енергију, а у томе као катализаторе ја видим иницијативе као што су Локални фронт из Краљева, Удружени покрет слободних станара из Ниша, Иницијативу Не давимо Београд које су заједно формирале Грађански фронт, а и неформално сарађују већ неколико година – каже Веселиновић, одговарајући на наше питање о удруживању грађанских иницијатива.
Предраг Воштинић, из Локалног фронта из Краљева, каже да би политичку сцену можда требало зановити управо грађанским иницијативама које су уствари народ организован у самоодбрану, јер су их сви други изневерили.

– Претпостављам да се људи са локалног нивоа тешко одлучују на преузимање политичког управљања на вишем нивоу, и то најпре јер су свесни и пробојавају се одговорности. Сумњају да су довољно дорасли. Али, већ поређење таквих иницијатива са овима који врше власт показује колико ови на власти нису само аматери, већ злонамерни аматери, а нема горе комбинације – наводи он.
Воштинић каже да су се грађанске иницијативе из Београда, Ниша и Краљева и осталих градове већ ујединиле у Грађански фронт и препознале и једни друге, али и многе друге активисте у овој земљи као саборце у политичком деловању.

– Ми већ јесмо учесници у политичком животу, и свакако нећемо остати неми и без става о дешавањима, рекао бих, не на републичком нивоу, већ на заједничкој политичкој сцени. Претпостављам да све занима да ли ћемо заједнички, као група, наступати на неким републичким изборима. О томе још нисмо, али хоћемо да разговарамо. Одлуку ћемо донети искључиво у зависности од тога да ли је то у интересу грађана који нас подржавају, а не да ли је у интересу нас као појединаца, иницијатива или организација. Пробаћемо да проценимо шта је у јавном и интересу јер људима је потребно истинско заступништво, а не нови промашаји или нови људи у оделима. Тренутно смо заробљени у борби комплекса ниже вредности људи владају који су, испоставило се с правом, бивали маргинализовани, против комплекса више вредности од ког очито болују сада опозиционе организације – закључује Воштинић.

Бобан Стојановић, политички консултант Демостата, каже да су грађански покрети у Београду, Краљеву, Нишу, па и Пожеги права школа локалне демократије у којима се грађани окупљању зарад побољшања живота у тим градовима.

– Мислим да би било сјајно да сваки град и општина у Србији имају такве покрете који ће захтевати одговорност изабраних власти и који ће бити прави заступници грађана. Међутим, питање је колико би ови појединачни покрети могли да се окупе око републичких тема и колико би организационо могли да буду ефикасни. Да постоји макар 15-20 градова и макар исто толико општина, могуће је да би могли да изаберу републичко тело које би водило уједињење свих у један покрет. За сада ми делује да немају довољно ресурса и капацитета за излазак на републички ниво, а врло је упитно и да ли имају уједињујуће теме и мотивацију локалних активиста за тако нешто. Вероватно би било добро да се тако нешто деси, али мислим да тренутно није изводљиво, а да има шанси да оствари значајан изборни резултат – сматра Стојановић.

Прочитајте ОВДЕ шта је то Вучић преломио и ко лети из Владе?

Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Грађанска платформа жели праведније друштво.

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА