Најновије

МАЈСТОР УЗВРАТНЕ АГРЕСИЈЕ: Трамп напао руски алуминијум, Русија напала долар –ниво који до сада није виђен

У случају бесмислених санкција против Олега Дерипаске и руског гигатнта алуминијума, “Русал,“ још у априлу, коначно смо добили јасну слику како Русија може и како ће одговарати на будуће догађаје.

Путин и Трамп (Фото: Kremlin.ru)

У извештају TIC-a (Treasury International Capital), јасно смо видели да је Русија у априлу активирала свој дуг у америчким обвезницама од скроро 100 милијарди долара.

Више од 47 милијарди долара у америчком дугу је бачено на тржиште како би се покрио хаос који је изавао Трампов диктат преко ноћи да свет прекине пословање са Русалом.

У прошлости можда нисмо видели такву масивну продају америчких обвезница од стране Русије. Они су могли једноставно да продају доларе директно или да замене евре или јуан за њих. Али, ово су другачија времена. Трамп је употребу санкција довео до нивоа који није раније виђен.

Путин је мајстор паралелне агресије. Ви предузмете акцију против Русије, и он ће вам генерално узвратити ударац путем неког другог вектора.

У овом случају, то је директно суочавање са Трамповим наметањем комплетне америчке финансијске доминације над свим његовим ривалима и савезницима, који су сви у великој мери изложени Русаловој тржишној позицији.

Русија није решила ову ситуацију, због чега Олег Дерипаска, већински власник Русала и онај који је на мети Трампове администрације, и даље тражи начине да избегне захтеве САД-а по овом питању.

Али немојте мислити да то не функционише у Путинову корист, јер Дерипаска није један од његових омиљених олигарха. Извештај Блумберга је у априлу добро изнео ову ситуацију:

“Што се тиче Дерипаске, он ће опет добити помоћ од руске владе. Русал је упозорио да би санкције могле значити неизвршење дела дуга. То ће се највероватније догодити са његових више од 1 милијарде долара дуга. Али, као и увек, највећи кредитори ове компаније су руске државне банке, а Кремљ ће задржати Русал солвентним, на овај или на онај начин, преусмеравајући се ка азијским тржиштима. То неће бити велика главобоља за Путина: Он је видео и гора времена, укључујући и са Русал током финансијске кризе.“

И то је најважнији део.

Када се тренутне позиције олакшају и тржиште алуминијума се прилагоди новој реалности америчке хипер агресије за поновно започињање индустрије која Русији заиста није потребна само да би задовољили Трампове застареле ставове о трговини, пословање Русала неће бити толико усредсређено на САД.

Стога ће свет с временом постати мање изложен пустошењу америчког финансијског напада. Речено је раније да је Кина одговорила на ово тако што је издала нове фјучерс уговоре у јуану за индустријске метале.

Шта мислите, зашто су то урадили?

Да ли ће то нанети бол у кратком року? Да. Европа ће искусити још тога, као и Азија.

Да ли ће многе компаније имати страх да ће бити санкционисане и новчано кажњене од стране САД због пословања са Русалом? Да. То се дешава сада. Да ли ће ово погоршати економске услове у Европи? Наравно.

Али, ако се Дерипаска покори, као што изгледа да хоће, онда ће се тржиште алуминијума смирити а Трампове санкције ће изгледати глупо.

Санкције су мач са две оштрице

Укупан резултат ће бити да ће више тржишта алуминијума пословати у јуану пре него у долару, уредно избегавајући санкције и било какве будуће претње. Због лудости изазване хаосом преко ноћи у априлу, било који добављач/потрошач алуминијума ће бити опрезан по питању још једног таквог прописа од Императора у Вашингтону.

И, као такви, они ће диверзификовати валуте у којима купују и продају алуминијум. То неће бити промена преко ноћи, али ће бити тренд који када једном почне, само ће добити убрзање.

Кина може и успоставиће конвертибилност својих фјучерс уговора у злато путем Шангајске берзе како би ублажила бриге о извлачењу новца из земље.

Дакле, ови потези Трампа нису самостални и чини се да их је израдио у колективној стратегији, али то је потез очајника и Империје која убрзано пропада. Америка једноставно мора да глуми моћног силеџију како нико не би видео његов пад. Али, стварност је да Русија и Кина, два гиганта који долазе као глобални доминатори, полако и професионално руше Империју, без шанси за опстанак. Видљиво је да и овим потезом Америка невољно тера капитал из долара у јуан.

Малтретирање ваших потрошача никада није добитна стратегија на тржишту, а то је управо оно што Трампова политика санкција ради, малтретира потрошаче долара. Поверење је дуго било најснажнији атрибут долара и главни је разлог зашто је он доминирао трговином и резервама.

Али постоји граница колико тога ваши потрошачи могу поднети. А Трамп много помера те границе. А када користи од употребе долара буду премашене дуговима, људи ће се природно окренути од њега.

Путин је раније, а и у будућности ће користити мини кризе попут ове да даље очисти трулеж који је остао из Јељцинових година, попут Дерипаске, док ради на изолацији Русије од будућих оваквих напада.

Запамтите, чак и САД имају ограничења. Не можете санкционисати људе због тог што одбијају да тргују у доларима. Чак ни САД немају ту моћ. Могу покушати, али неће успети. Увек се могу створтити нови системи, нове банке и нове институције.

Неко је поставио супер-радар на острву, види је као на длану, Руси или Кинези? Пола војних база САД на удару! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: tomluongo.me, webtribune.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Састанак Трампа и Путина

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА