Најновије

РЕЧ СТРУЧЊАКА О ИЗАЗИВАЊУ ПАНИКЕ: Афера "Метан у води" и притисци политичара (ВИДЕО)

Са адвокатом Миланом Антонијевићем, председником Комитета за људска права – YUCOM, о томе да ли је изазивање панике провереним или непровереним информацијама од јавног значаја кривично дело, ко и одговара за такве поступке, као и о другим бројним актуелним темама које утичу на друштвено-политичку сцену у Србији говорио је Предраг Петровић, аутор и водитељ нове емисије „Пресек“ која се емитује на телевизији „Хелм Каст“.

Aдвокат Милан Антонијевић (Фото: HelmCast)

„Изазивање панике и нереда свакако је кривично дело које као такво постоји у нашем кривичном законику и које одређује да људи који путем јавних медија или на неки други начин шире лажне вести и тако доприносе да се јавним мњењем грађана манипулише одговарају за своје поступке”, нагласио је Антонијевић. 

Он је такође додао да се најбоље примећује немоћ судске власти, као и страх правног апарата у борби са ширењем панике најбоље осетила 2014. године, током поплава које су погодиле Србију када се показало да се ово кривично дело употребљава на један погрешан начин, и да сви они који су својим тврдњама могли да изазобу панику нису гоњени, него су то били насумично изабрани грађани. Говорећи о начину функционисања правосуђа у Србији као о чудном процесу Антонијевић је упозорио да би Србија требало да прође процес реформе правосуђа да би грађани заиста са извесношћу знају шта их очекује када се нађу пред судом, и да је неопходно да суд усагласи своју праксу. 

„Неопходно је сетити се да су и током такозваних ширења панике у 2014. години, али и данас када је у питању случај афере са метаном у води, државни званичници били ти који су апеловали на тужилаштво да се морају строго казнити они који изазивају панику, што је свакако директан притисак извршне власти на судску,“ истакао је он, додајући да је парадокс који нажалост постоји то да се са једне стране у оваквим случајевима где нема елемената кривичног дела, али којима је посвећена пажња државних челника тужилаштво покреће поступке који се од њега на неки начин и траже и очекују, док са друге стране, они случајеви којима извршна, односно политичка власт, није посветила довољно пажње или очекује да се о истима ћути, а у којима су садржани сви елементи кривичног дела, тужилаштво заправо и устеже да покрене кривични поступак. Ту се наравно говори о области корупције, лажних вести, манипуација информацијама од јавног значаја...

„Реформа правосуђа није обавеза Србије према Европској унију, већ према грађанима Србије, и у самим анализама јавног мњења види се да је апсолутно већински проценат грађана за спровођење реформи правосуђа насупрот оном проценту грађана који су за или против пута Србије ка Европској унији. Стога реформу правосуђа које ће према свима бити исто од Србије не захтева ЕУ, већ грађани Србије“, објаснио је Антонијевић.

Снимак хапшења у центру Београда због уништавања знака терориста ОВК погледајте ОВДЕ.

Извор: Правда/HelmCast

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Чедомир Антић предлаже поделу Косова.

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА