Русија је из Групе осам избачена 2014. због припајања Крима Руској Федерацији и од тада није било озбиљних назнака ни са једне стране да би она могла да се врати у ту групу. Након тога, Група седам наставила је да кроји судбину света без учешћа Москве, али би таква ситуација након састанка Трампа и Путина могла да се промени.
Наиме, поједини аналитичари позитивно су коментарисали Трампове недавне најаве да не би имао ништа против да се Русија придружи друштву најмоћнијих, а управо би то могла да буде једна од водећих тема будућег самита.
Амерички листови наводе да би 11. и 12. јула на Самиту НАТО у Бриселу, којем ће присуствовати Доналд Трамп, могло да дође до дубоког неслагања између чланица, због чега би Трамп могао знатно да се приближи јачању војне сарадње са Русијом.
Иначе, поводом предстојећег састанка огласио се и последњи лидер Совјетског Савеза Михаил Горбачов (87), који је навео да је Хелсинки идеално место за одржавање сусрета. Он је као главни разлог за то навео да је Хелсинки био место његовог сусрета са председником Џорџом Бушом старијим 1990. године, после којег је почео распад Совјетског Савеза, а свет склизнуо у еру глобализације и стварања Новог светског поретка.
Аналитичари, међутим, сада ситуацију виде сасвим другачије. Америка, наиме, према њиховом мишљењу, већ дуго није највећа економска и војна сила или бар тај примат губи, док, с друге стране, оснажена руска економија богата неисцрпним изворима енергије, попут нафте и гаса, полако заузима водеће стратешке позиције у свету.
Па ипак, пишу светски медији, састанак је уговорен у јеку тензија између две глобалне силе због кризе у Сирији, која не јењава. И док Трампови противници у САД воде хајку на њега због руског мешања у председничке изборе у Америци 2016. године, шеф Беле куће сакупља поене константним нападима на Владимира Путина због његове подршке сиријском председнику Башару ел Асаду.
Медији се ипак слажу да је Хелсинки симболично место састанка јер су се у њему чак неколико пута састајали совјетски лидери попут Брежњева, Горбачова и Јељцина са америчким председницима Џералдом Фордом, Џорџом Бушом и Билом Клинтоном.
Ово ће бити теме састанка
Ситуација у Сирији и повлачење снага из те земље
Враћање Русије у групу Г7
Економске санкције Русији
Наводно мешање Русије у председничке изборе у Америци
Зашто је Хелсиники идеално место за састанак
Први пут су се двојица лидера Совјета и САД Леонид Брежњев и Џералд Форд састали 1975. године у Хелсинкију да би потписали споразум о сарадњи комунистичких и капиталистичких земаља. Састанку су тада присуствовали и представници из 33 земље.
Након тога, у истом граду састали су се и Џорџ Буш старији и Михаил Горбачов да би размотрили растуће тензије у Персијском заливу, које ће касније прерасти у Први заливски рат, што ће кулминирати хапшењем и погубљењем Садама Хусеина 2006.
Осим тога, стручњаци наводе да је предност Финске у томе што није чланица НАТО, па се као неутрална територија чини најбољом опцијом. Осим тога, европска дестинација је изабрана због тога што ће оба лидера тада бити у Европи.
Путин: Руско оружје испред других
Председник Русије Владимир Путин похвалио се у петак да је нуклеарно оружје Русије годинама, а можда чак и деценијама, испред других.
- Поједини наши оружани системи су годинама, а можда и деценијама, испред страног оружја. Модерно оружје многоструко доприноси руском војном потенцијалу - рекао је Путин обраћајући се младим официрима војне академије у Кремљу.
Почиње модификација С-500. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф