Из Берлина је већ најављено да стиже нови дипломатски представник Томас Шилд који ће на челу немачке амбасаде заменити Аксела Дитмана. Шилд долази из мисије Немачке при Уједињеним нацијама у Њујорку.
Мандат истиче и британском амбасадору Денису Кифу, а његов наследник очекује се на јесен.
Промене очекују и Амбасада Русије, коју је чак шест година водио Александар Чепурин.
Он би после Београда требало да оде у дипломатску пензију, а Кремљ би на његово место могао да пошаље Боцана Харченка, одличног познаваоца балканских прилика и доказаног пријатеља Срба.
Харченко у руској дипломатији важи и за експерта за решавање проблема, а кога председник Владимир Путин шаље у земље на које Запад врши притисак. Харченко је био амбасадор Русије у БиХ од 2009. до августа 2014. године, а пре тога дугогодишњи представник Русије у Контакт групи и, уз дипломате САД и ЕУ, представник у посредничкој тројци за решавање питања статуса Косова и Метохије.
Такође, био је члан руске делегације на Дејтонским мировним преговорима и мировној конференцији о БиХ у Паризу.
Очекује се да и Берлин и Лондон за нове амбасадоре у Србији именују искусне каријерне дипломате, имајући у виду да ће у наредном периоду косовско питање и чланство Србије у Европској унији бити у врху.
На крају четворогодишњег мандата је и кинески амбасадор Ли Манчанг, али у дипломатским круговима верују да Пекинг највероватније неће у овом тренутку вршити промене у својој "испостави" у Београду.
Наиме, процењује се да увођење новог дипломате "у игру" не би било продуктивно у јеку значајних пројеката које је Кина започела и у Србији и у овом делу Европе, а имајући у виду да је Ли одлично одрадио посао и дао знацајан допринос јачању веза Београда и Пекинга.
Из Београда одлазе и амбасадорке Аустралије и Индије, Џулија Фини и Нариндер Чохан.
Удружене руске и сиријске снаге свом силином крче пут кроз положаје џихадиста! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг, Вечерње новости