Вучић је подсетио да му је ово трећи или четврти сусрет са турским председником у веома кратком раздобљу и да је дошао на инаугурацију у име Србије да укаже част и поштовање турској држави, народу, председнику.
Пренео је да је председник Ердоган приредио веома срдачан пријем делегацији Србије и рекао да имамо много тога да урадимо у будућности, много тога је пред нама, много планова, много заједничких ствари да решавамо које се тичу економије, политике.
Изразио је очекивање да ће сарадња две земље бити даље унапређивана, као и да ће ускоро у Србију доћи турски председник, што је, како је оценио, веома важно за будућност наше земље.
Вучић је истакао да је веома поносан на резултат наше политике да Турску имамо као пријатеља и савезника.
Казао је да је током боравка у Анкари имао и прилику за више билатералних сусрета, међу којима су били председник Бугарске Румен Радев, председник Македоније Ђорђе Иванов, мађарски премијер Виктор Орбан, албански премијер Еди Рама, као и са председавајућим Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем и многим другима.
"Очекују нас тешки разговори у Бриселу"
Председник Србије је рекао да не зна да ли ће се у дијалогу Београда и Приштине постићи решење, али је нагласио да је сигуран да ће се борити за солуцију и покушати да уради све што је најбоље, као и да нас очекују поново тешки разговори у Бриселу.
Сусрет са Тачијем
Вучић је пренео да је у Анкари имао кратак сусрет са косовским председником Хашимом Тачијем
"Са њим сам најкраће причао, пошто с њим највише причам и очекују нас поново тешки разговори у Бриселу", рекао је он.
На питање да ли ће нова рунда дијалога бити одржана 25. јула, Вучић је одговорио да је мислио да ће бити раније одржана.
"Ја сам мислио да ће бити раније, али немојте ме држати за реч", додао је.
Вучић је, упитан колико је рунди потребно да би се постигло решење, поручио да не зна да ли ће се уопште постићи решење.
"Више пута сам рекао да нисам сигуран у то. Оно у шта сам сигуран јесте да ћемо се борити за решење, да ћемо покушати да урадимо све што је најбоље", нагласио је председник.
Са Меркеловом о КиМ и другим важним питањима
Вучић је рекао да је у данашњем телефонском разговору са немачком канцеларком Ангелом Меркел имао прилику да објасни српску позицију по питању КиМ, а изразио је и задовољство што је у Београду, у разговору са замеником помоћника државног секретара САД Питом Мароком, видео да америчка администрација жели да чује и Србију.
"Имао сам јутрос телефонски разговор са канцеларком Меркел. Разумео сам и шта су и захтеви и питања Меркелове, а чини ми се да сам имао прилику да објасним и која је српска позиција и по питању КиМ и неким другим веома важним питањима", рекао је Вучић.
Он је рекао и да се захвалио због све већег броја немачких инвеститора који долазе у нашу земљу.
"Разговарали смо о многим другим питањима, односима према прошлости. Разговарали смо о европским важним питањима, појединим нормама и правилима која морамо да досегнемо у смислу спољне политике и превелике отворености или недовољне отворености према појединим земљама. Да не помисли неко да се причало о ко зна каквим темама које би њима биле драге", навео је председник.
Вучић је, поводом данашњег разговора са Мароком у Београду, рекао да је захвалан Американцима што се чини да први пут од када је Трампова администрација успостављена желе да нас чују.
"Не кажем да су нам савезници по питању КиМ, не кажем да је то лако, јер имају другачији поглед. Али желе да нас чују", нагласио је он.
Са Орбаном висок степен сагласности
Вучић је рекао да је на састанку са мађарским премијером Виктором Орбаном постигао висок степен сагласности.
"Разговарали смо о ситуцији у Европи, о односима који владају данас у Европи, о стратешком путу Србије и промишљању на стратешки начин где Србија и Мађарска виде своје место у будућности, како да оснажимо снаге у централној Европи и како да ојачамо нашу сарадњу, да повећамо мађарске инвестиције и присуство у услужном и банкарском сектору, али и како даље да оснажимо Србију", објаснио је он.
Вучић је подсетио да мађарски званичници на сваком месту говоре добро о Србији и позивају ЕУ да прихвате Србију као своју прву нову чланицу.
"На томе сам завалан мађарском премијеру, влади и председнику. Са Мађарима, као што је Орбан рекао, имамо најбоље односе у савременој историји, што је веома важно имајући у виду број Мађара који живе код нас. Желим да ти људи осећају и виде колико поштујемо не само Мађаре у Мађарској, већ колико поштујемо и Мађаре који живе у Србији", нагласио је он.
Шешељ руши лаж о Сребреници, више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг