Најновије

Свет је у страху од Москве, али колико је заправо опасна Путинова Русија?

Већина западних медија истиче Русију као највећу опасност по глобални поредак, али да ли је то заиста тако?

Трамп и Путин (Фото: Синхуа/ Правда)

Професор и истраживач Лајл Голдстајн са Америчког колеџа за поморски рат, сматра да је Запад непотребно опседнут Русијом.

Према његовим речима, истина је Русија ради на развоју новог оружја које може да буде веома опасно.

- За нас који радимо у области националне безбедности, истина је да има неких нових догађаја, као што је успешно тестирање хиперсоничне ракете "Кинџал" која може да погоди НАТО бродове на удаљености од 800 километара. Али природа тог система је највероватније одбрамбена, а Русија на одбрану троши свега око 11 одсто онога што издвајају САД за своју одбрану - написао је Голдстајн у тексту за "National Interest".

Он је рекао да када се ту урачуна и сума коју на наоружање троше остале чланице НАТО, види се да постоји велика асиметрија у односу снага НАТО и Русије.

- Ипак, ниједно од горенаведених објашњења не нуди веродостојно објашњење како готово све велике америчке новине пишу обимно, без даха, и - да будемо искрени - гнусно и бар у последње две године, чини да томе нема краја. До сада је већина Американаца вероватно уверена да је Русија земља пуна хакера, хомофоба, хулигана, проститутки и шпијуна. За три деценије путовања у Русију то није оно што сам ја тамо видео - рекао је он и додао да би ту енергију требало усмерити на писање о америчкој кризи у образовању, здравству и расној неправди.

Како је рекао, амерички новинари често подлежу том површном становишту према којем пишу о "добрим момцима против лоших момака" и многи од њих не прођу никакав тренинг по питањима руске културе, историје, језика.

Голдстајн сматра да би сарадња САД и Русије могла да има добре последице нарочито у областима захваћеним ратовима.

- Ови новинари и њихови уредници на неки начин не схватају да су финансијски послови саветника кампања са Русима или везе руских дипломираних студената са конзервативним политичким групама у САД... заправо неколико квантних скокова мање значајни од судбине десетина милиона несрећних грађана Сирије (да не спомињем све избеглице), које чекају стварно примирје међу великим силама и регионалним властима. Не заборавимо ни на друге сличне трагичне ситуације, попут Авганистана или Јемена, које би такође могле имати користи од стратешке сарадње између САД и Русије (или барем хлађења врућег ривалства) - рекао је професор.

Русија и САД брину због - Кине

Он се осврнуо на самит у Хелсинкију и рекао да о једној теми о којој су разговарали Доналд Трамп и Владимир Путин мало ко пише.

- Трамп је имао занимљив и можда откривајући коментар када је рекао пре састанка са Путином да је намеравао да, између осталог, разговара о Кини и "нашем заједничком пријатељу, председнику Сију". Остаје нејасно о чему у вези са Кином је Трамп пожелео да разговара са Путином. То није објављено ни на једној од накнадних конференција за штампу. Међутим, може се оправдано спекулисати, с обзиром на тренутни и интензивни страх од Кине који је сада у моди у Белој кући (о питањима која се крећу од трговине до Тајвана па до Северне Кореје), да је Трамп можда желео да процени спремност Путина да разговара о евентуалним заједничким забринутостима у вези са успоном Кине. Таква идеја не би била сасвим далекосежна, јер постоје Руси који су изузетно забринути због успона дива са истока. На крају крајева, Кина је много ближа Русији него Америци - да истакнемо очигледно - рекао је он.

Професор је цитирао и руског аналитичара безбедности Александра Чрамшикина који је рекао да би "превише активна сарадања са Пекингом довела до дугорочних проблема Москви".

С друге стране руски аналитичар је рекао да је Европа у страху од Русије, али да Москви она не прети ни на који начин.

Као главну претњу Русији, он је навео Кину.

За нас Кина је најозбиљнија претња - рекао је Чрамшикин.

Према речима руског аналитичара Кина жуди за руским ресурсима и територијом и он тврди да наводно партнерство између Москве и Пекинга нема никаквих бенефита за Русију и да иде једино у прилог Кини.

Међутим, како каже Голдстајн, већина политичара у Русији се не слаже са мишљењем Чрамшикина и сматра да су добри односи Москве и Пекинга императив.

Голдстајн није једини истраживач који је указао да је Кина опасна по Америку.

Кина већ дуже од једне деценије јача своју моћ и тежи ка томе да постане водећа глобална сила која шири свој утицај.

У тексту за "World Politics Review" професор Џејмс Боуен са института "Perth USAsia" каже да би очи света требало да буду упрте у Кину.

- Упркос раширеној забринутости у вези са Русијом, велика борба која би могла да остави највише последица јесте она између САД и Кине - рекао је он.

Он је ту истакао кинеску иницијативу "Један пут, један појас", пројекат вредан билионе долара који треба да споји Кину са државама Европе, Африке, Азије и Океаније.

Прекршено примирје у Алепу, САА одговорила на жесток напад ХТШ, први овог месеца! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА