Учинио је то на брифингу за новинаре и додатно разјаснио:
„Могу да кажем – ослањајући се на отворене изворе – да влада и оружане снаге Кине крајње агресивно раде на тестирањима својих хиперсоничних средстава. Они на томе изванредно агресивно раде. И ми у САД крајње агресивно наступамо на том плану“.
У наставку је рекао: „Сједињене Државе у неким областима хиперсоничног наоружања налазе се испред Кине и Русије. У неким другим областима Кина и Русија су нас претекле. Вратила се конкуренција великих сила“:
Овоме – повратку конкуренције великих сила – Хејтен је посветио ове речи:
„Пошто смо се вратили конкуренцији великих сила, Сједињене Државе морају да буду у стању да на новим оружјима раде брже од својих противника. То смо увек успевали у прошлости. То морамо моћи и убудуће“.
САД су 19. јануара – први пут за последњих десет година – објавила део своје Стратегије националне одбране у којем је указано да се САД морају усредсредити на дуготрајно стратешко супарништво са Русијом и Кином.
Москва је 19. јула објавила да је њена војна индустрија започела серијску производњу хиперсоничног ракетног система „Авангард“.
У завршној фази је и рад на океанском вишенаменском систему „Посејдон“, али је Хејтен на истом брифингу оценио да нови руски ударни системи „не мењају систем нуклеарног обуздавања и не обезбеђују Москви неке посебне предности“.
Амерички генерал је – не износећи никакве аргументе – посебно указао:
„Уопште не бих волео да будем у кожи оних Руса који ће морати да примењују те нове ударне системе. То су прилично застрашујући системи. Драго ми је што нисам Рус и што не морамо да применим систем Посејдион“.
Нешто пре Хејтеновог наступа је француско онлајн издање AgoraVox објавило да је Русија претекла све западне земље у производњи нових наоружања за најмање 20 година.
AgoraVox чак тврди: „Експерти који су донедавно сматрали да Русија не може ништа да постигне без помоћи Запада, сада су обесхрабрени њеним успесима у Сирији и на Криму“.
AgoraVox процењује да су западне антируске санкције „смањиле зависност Русије од западног неолибералног капитализма“ и њену армију претвориле у „опасну силу која ће само даље јачати наредних година“
Француско издање наводи да ће у наредних десет година доћи до промена у светском поретку у којем ће Европској унији бити тешко да да себи нађу место сбог сопствене војне слабости.
А Русија је – оцењује AgoraVox – изабрала добар курс и већ је ушла у круг великих светских сила.
Извор: fakti.org