Најновије

ВЕЛИКА ДИЛЕМА У ЕУ ОКО КОСОВА: Да ли да прихвате...

Владама држава чланица ЕУ не свиђа се много идеја за решење питања Косова корекцијом границе са Србијом, али не желе ни да је одбаце.

Илустрација (фото: Публик/Правда)

У тексту под насловом "Европа се бори са новом главобољом", поводом неформалног министарског састанка држава чланице и кандидата за чланство у ЕУ у Бечу, портал истиче да је то прва прилика да владе ЕУ разговарају о предлогу о корекцији граница између Србије и Косова,идеји која је настала док су многи европски званичници били на одмору.

Према писању Политика, Унији нову главобољу задаје наслеђе ратова на Балкану, замрзнути сукоб између Београда и Приштине, након што су  Хашим Тачи и председник Србије Александар Вучић саопштили да желе да разговарају о корекцији граница. 

Суочени са жељом оба преговарача да сруше табу и спремношћу Трампове администрације да посвети пажњу таквом потезу, званичници ЕУ и дипломате одлучили да не могу да одбаце тај план, бар за сада, пише "Политико". 

Поменута идеја се, кажу, никоме не свиђа претерано, али изгледа да нико није ни вољан да је одбаци. 

"У идеалном свету, то се вероватно не би десило, али ово није идеалан свет, ово је Балкан, тако да би је требало размотрити", цитира портал речи неименованог дипломате ЕУ.

Истовремено, подсећа да је Немачка до сада најгласније изражавала сумњу у предлог, али да је немачка канцеларка Ангела Меркел раније ове недеље рекла да званични Берлин подржава све разговоре који воде ка циљу, уз напомену да је територијални интегритет од велико значаја. 

Портал констатује да до сада ни Вучић ни Тачи нису детаљније образложили шта подразумева корекција граница и о чему они заправо разговарају и подсећа да прича о размени територија није од јуче, већ да је она присутна већ годинама. 

Сценарио о којем се највише говори подразумева да део Косова, претежно насељен Србима (север), припадне Србији, а да се, заузврат, део југа централне Србије, коју Албанци називају "Прешевска долина", са претежно албанским становниством, припоји Косову, пише Политико и наводи неименоване дипломате ЕУ од којих један изражава забринутост због поделе територија по етничкој припадности, а други да је његова земља "веома скептична", због потенцијалних последица по БиХ, односно Републику Српску.

ОВДЕ погледајте колико Харадинај наплаћује подршку Тачију.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Забрањени спот о томе како је Вучић мењао ставове о Косову и Метохији кроз године

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА