Он за "Политику" од недеље рекао да, пошто су у међувремену склопљени темељни уговори владе с Римокатоличком црквом и Исламском и Јеврејском заједницом, којима је тај нацрт супротстављен, против њега су и оне реаговале, нарочито против члана 52 о одузимању храмова који су изграђени и имовине верских заједница која је стечена до 1918. године, а не само Митрополије црногорско-приморске и осталих епархија СПЦ у Црној Гори.
Додао је да је митрополија ових дана објавила и став Венецијанске комисије о том нацрту.
- Због њега је нацрт повучен, иако влада тврди да га није добила (стајао је на сајту комисије две године). Учини ли црногорска власт то безакоње и насиље, то ће бити јединствен случај у модерној Европи - сматра Амфилохије.
Упитан да ли је могућ сценарио да власти у Подгорици заиста одузму имовину Митрополије црногорско-приморске, он је рекао да ни "безбожна власт после Другог светског рата то није учинила", већ је одузела само део црквене имовине.
- Додуше, она је у свом револуционарном заносу убила без суда и пресуде митрополита црногорског Јоаникија и преко 115 најбољих свештеника, а с њима мноштво црквеног народа. Међутим, никад није довела под знак питања правни статус епархија Српске православне цркве у Црној Гори и није стварала своју ''ЦПЦ'', као што то чини њена наследница, неокомунистичка садашња власт. Власт секуларне државе, од које је Црква одвојена, односи се према црквеној имовини ауторитарније неголи хришћанска власт из времена краља Николе - рекао је Амфилохије за "Политику".
ОВДЕ погледајте зашто је бити Србин у Црној Гори мучеништво.
Извор: Танјуг