Најновије

КАД СМО РАТОВАЛИ БИЛИ СМО ИМ ДОБРИ: Ветерани са Косова у униформама чекају Вучића испред скупштине! (ВИДЕО)

Испред Скупштине Србије, у суботу, 5. октобра, почео је протест војних и полицијских ратних ветерана, војних инвалида и породица погинулих бораца који су незадовољни својим друштвеним положајем и правима.

Српски ветерани (Фото: јутјуб)

Међу окупљенима, већ шести дан налазе се и борци из Чачка и околине.

„Поставили смо шаторе и направили мало импровизовано насеље у парку. Сналазимо се. Драго нам је да се све више људи интересује за нас, па су тако ових дана свраћали суграђани и доносили су нам храну и неке потрепштине. Добро је, колико може да буде добро у овим условима“, изјавио је за Епицентар пресс Чачанин Дејан Петковић, ратни војни ветеран са Кошара.

Према Петковићевим речима, већ од првог дана свраћали су и неки независни посланици да виде како су и да се упознају са њиховим захтевима и проблемима.

„Независни посланици су свратили, интересују се људи, мада је било и неких који су на путу до Народне скупштине Србије и окретали главу. То је понижавајуће, заиста!“, додао је Петковић.

Како су навели окупљени ратни војни ветерани, они су затражили пријем код председника Србије Александра Вучића, и у уторак, 8. октобра, већ су били на састанку у Председништву, где их је примио један од сарадника из Кабинета председника Србије.

„Обавестили смо их шта су наши захтеви и да не представљамо никога већ сами себе. Ми желимо да говоримо о суштинским стварима које се тичу свих учесника рата. Тражили смо да нас прими искључиво председник“, изјавио је Чачанин Ненад Станић, ветеран са Кошара и организатор скупа.

Учесници протестног скупа захтевају:

1. Предлог нацрта закона о борачко-инвалидској заштити да се повуче из процедуре, да се понови расправа и да се формира нова радна група.

2. Посттрауматски стресни поремећај – ПТСП, и остале болести које ПТСП проузрокује, да се апсолутно скине досадашње ограничење од 5. година за остваривање борачко инвалидских права.

3. Дан ратних ветерана на Видовдан да се обележава као државни празник.

4. Борачки додатак за ветеране до 60. године живота, а после 60. године борачка пензија, без обзира на материјални и социјални статус.

5. Националне пензије за све ратне војне инвалиде и породице погинулих бораца.

6. Да се формира посебно борачко министарство и да министар буде доказани ратни ветеран.

7. Да се доказаним дезертерима укину сва борачка права.

Према речима Ненада Станића, они су се овде окупили због вишегодишње небриге државе према њима, те су ратни ветерани и ратни војни инвалиди због тога препуштени сами себи.

„Један од захтева је и да имамо борачко министарство, као што има у свету и најближој околини, јер ми смо подељени и кроз та борачка удружења и препуштени сами себи. Ми смо показали пожртвованост и припадност отаџбини и народу када је то било најпотребније. Држава би требало да покаже жељу и вољу да жели да реши проблеме, као што су сви ти надлежни политичари говорили. Ево, то је та прилика“, наводи Станић.

На питање колико је у Србији ратних војних инвалида и ветерана, Станић је истакао да је више пута тражено да се утврди тачан број, али да за то, до сада, нико није имао слуха.

„Има нас вероватно више од пола милиона, можда више и од 600.000, али то нико тачно не зна. Доста је људи у међувремену умрло од последица ратних рањавања, стечених болести или старости. Знам само да нас има јако много“, истакао је Станић за Епицентар пресс.

Како сазнајемо са лица места, у касним поподневним часовима представници ратних војних ветерана из импровизованог кампа који је стациониран у непосредној близини Народне скупштине отишли су до зграде РТС – а да уредништво овог Јавног сервиса обавесте о њиховом присуству, као и са захтевима који су већ раније прослеђени на више десетина адреса како релевантних институција, тако и медијских кућа.

„Оставили смо наш допис на писарници у згради РТС-а, како би било достављено уредницима појединих редакција. Надамо се да ће имати слуха за нас, јер ипак је ово Јавни сервис свих грађана“, додали су ратни војни ветерани.

Подршку су им, до сада, пружили таксисти који већ неколико дана протестују главним улицама Београда, представници Удружења грађана који су узели кредите у швајцарским францима „ЦХФ Србија“, фондација „Јунак“ и бројни појединци. Међу подршком нашли су се и ветерани из Русије.

Апел

Фондација „Јунак“ је на друштвеним мрежама упутила апел свим оним људима који саосећају са ратницима и који, како кажу, поштују „сваку кап крви јунака који је бранио нашу отаџбину“, да посете јунаке у Пионирском парку преко пута Скупштине, да им однесу ћебад, јастуке, храну и пиће.

„Проговорите пар речи са њима, осетите то што смо ми осетили и схватићете суштину приче!“, пише у саопштењу Фондације „Јунак“ на фејсбуку.

Испред Скупштине је стално присутно неколико десетина учесника ратова из целе Србије, а у току дана их буде и преко 200, јер се стално смењују.

Шта Медведев жели да добије када стигне у Србију, сазнајте ОВДЕ.

Извор: epicentarpress. rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА