Психолози опомињу да председник као потенцијални узор има велику одговорност, а медијски експерти овај наступ оцењују као неприхватљив и као злоупотребу деце у политичке сврхе.
У селу Кутловац код Блаца председник Србије деци је говорио о чарима алкохола - једном дечаку предлагао ракију, а другом честитао јер је већ, како каже, користи.
Predsednik Srbije o alkoholu. Sa decom. 👇#ŠZTPVideopic.twitter.com/eLXwgrNVu1
— #dasenelazemo (@istinomer) October 13, 2019
Да ствар није за шалу показују прошлогодишњи резултати Националног истраживања о здравственом понашању деце које је урадио Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" - чак 50 одсто младих узраста од 14 до 16 година повремено пије алкохол, 20 одсто њих се повремено опија, а седам одсто њих редовно пије. Једна од балканских иницијација за улазак у свет одраслих јесте и пиће, нарочито за мушку децу.
Да није реткост да сами родитељи буду први који деци дају алкохол и охрабрују их да пробају неки гутаљ пића указује доцент на Департману за психологију Филозофског факултета у Нишу Милица Тошић Радев.
Према њеним речима, често се то дешава кроз шалу и у забави, а неретко, уколико деца реагују негодовањем, то буде праћено подсмехом и неприкладним коментарима.
“Иако верујем да је и у конкретном случају (Вучић и деца) у питању шала, сматрам да сви морамо бити свесни огромне одговорности за сваки пример који дајемо деци, посебно уколико за њих представљамо потенцијалан узор или модел понашања. У том случају је наша одговорност да будемо позитиван пример и понудимо објашњење или алтернативне обрасце понашања и садржаје, још већа”m објашњава Тошић Радев.
Према ставу Tошић Радев, наша култура има прилично благ став према конзумирању алкохола, а присутни су и полни стереотипи у васпитању дечака и девојчица. Поред забране продаје алкохола малолетницима, предлаже и укидање емисија које су препуне насиља, сексуалних сцена и, наравно, алкохола.
“Потребно је интензивирати едукативне кампање у школама, као и пробудити свест код родитеља о важности поседовања тачних информација, учинити информације доступне свима, кроз едукацију повећати свест о важности примера који дајемо деци и радити на развоју важних родитељских вештина”, закључује Тошић Радев.
Проблеми са пажњом, учењем, памћењем, поремећаји у понашању и дефицит у контроли емоција само су неке од последица блиског сусрета малолетника и алкохола.
Скрозза о новим пионирима и старим аутократама
Вучић се истог дана срео са још једном групом деце - на митингу у Куршумлији у оквиру кампање “Будућност Србије” скандирала су “Вучићу, Србине” из првих редова, а он им је обећао ново игралиште.
E, deco...nek ste živi i zdravi...a niti vam je tu mesto, niti ste svesni kome i šta uzvikujete. pic.twitter.com/9hKEcPbamg
— FERMAN (@Fermantwitt) October 12, 2019
И једно и друго, и шале о алкохолу и скандирање деце из првих редова, уживо је преносила ТВ Пинк, али деци лица нису сакрили, што је супротно прописима.
То је први проблем који уочава новинарка и стручњак за етику Тамара Скрозза и наглашава - идентитет деце морао је бити сакривен. Када је о скандирању реч, каже да га закон дозвољава уколико постоји родитељски пристанак, а претпоставља да, бар усмени, постоји.
Међутим, у овом топличком дечјем политичком игроказу види злоупотребу, нове пионире и старе аутократе.
“Он сад већ редовно злоупотребљава децу у политичке сврхе и читава та ствар почиње да личи на Титове пионире, или уопште, опчињеност различитих аутократа децом: намером да им дечије појављивање поправи имиџ, учини их топлијим и "људскијим". То исто су радили Хитлер, Стаљин, кинески председници, лидери Северне Кореје и слични”, оцењује Скрозза.
Као грађанку, Скроззу све ово узнемирава и плаши, а за причу о ракији са децом каже да је неприхватљива.
“Лично, мени је несхватљива и неприхватљива прича о ракији, али нисам стручна за то - ту би већ могли да се огласе психолози, педагози, социјални радници, јер он једно дете убеђује да пије ракију, а другом честита што то већ чини (?!)” , чуди се Скрозза.
Вучић и алкохол
Председник Србије имао је у прошлости опречне изјаве о алкохолу. Тврдио је да не пије, али и да је попио 2 чашице ракије док је био у Влади Србије, једном кад је Цумтобел дошао у Ниш.
У његовој биографији на Истиномеру стоји да је познат као љубитељ и колекционар вина.
“Човек који пије вино не може да буде лош човек”, рекао је раније Вучић.
Ипак, најконтроверзнија изјава у вези са пићем која се повезује са Вучићем јесте она да се напио 3 пута у животу - кад је Црвена звезда постала првак Европе у Барију 1991 и кад су убијени Славко Ћурувија и Зоран Ђинђић. Тај податак искористила је новинарка Времена Јована Глигоријевић у тексту о Вучићевој политичкој каријери - Биографија из варикине, а изнео га је и новинар Дојче Веле Немања Рујевић на Твитеру.
Vučić i alkohol:
— Nemanja Rujević (@strani_placenik) April 14, 2018
do 2008: napio se, kaže, samo tri puta: kad je Zvezda postala prvak Evrope i kad su ubijeni Ćuruvija i Đinđić
2008-2015: Sebe ubraja u 300 najboljih poznavalaca vina u zemlji
2016: Tvrdi da nikad ne pije
2018: Žali što od brige ne može više od jedne rakije pic.twitter.com/mphToLCN6g
Други политичари такође су довођени у везу са алкохолом, али са децом о томе у јавности нису разговарали. Од увођења вишестраначја у Србији политичари у кампањама ипак воле да се сликају са децом и штипкају их за образе. “Радимо за будућност наше деце” - честа је фраза.
Деце има и у слоганима, па је тако познат онај Српске радикалне странке и Војислава Шешеља - Србија је вечна док су јој деца верна.
Прочитајте ОВДЕ како председник Србије није испунио обећање мештанима у околини Краљева.
Извор: Јужне вести